Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yalnız kurt Şamil Basayev

  Hürriyet Haber
  03 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Şubat 2000 - 00:01

  Çeçenlerin başarısının sırrı çözüldü. Çeçen direnişinden yılan ve Grozni'nin boşaltmasını çok isteyen cephedeki orta düzey Rus subayların, Çeçenlerle gizli bir pazarlık yaparak kuşatmanın yarılmasına göz yumduğu belirtiliyor. ‘Yalnız Kurt’ Şamil Basayev ise, bacağının kopmadığını ve savaşa devam edeceğini açıkladı.

  ÇEÇEN savaşçıların başarılı bir operasyonla başkent Grozni'den tereyağından kıl çeker gibi çıkmalarının sırrı ortaya çıkıyor. Cephedeki orta düzey subayların, aylardır kendilerine ağır kayıplar verdiren Çeçen savaşçılarla gizli pazarlık yaptığı ve kuşatmayı yarmalarını görmemezlikten geldiği belirtiliyor. Grozni'den çıkarken mayına basarak bir bacağını yitirdiği söylenen Çeçen komutan Şamil Basayev ise, ‘Ayağım kopmadı. Ayaktayım. Sadece bir şarapnel yarası aldım. Ruslarla savaşmaya hazırım ve devam edeceğim’ dedi.

  Çeçenistan'daki Rus ordusunun komutanı General Viktor Kazantsev, ‘2 bin kişilik büyük bir Çeçen gücünün ellerini kollarını sallayarak Grozni’den çıkması imkansız. Hálá kentin içindeler' diyerek kuşatmanın yarıldığına inanmak istemiyor.

  Ancak cephedeki Rus askerleri, basın mensupları ve halk Çeçenlerin çoktan Grozni'yi boşalttığını ve Alahankale köyünden dağlara çekilme hazırlığı yaptığını anlatıyor.

  YİNE SAHNEDE

  Cepheden gelen haberlere göre de, Çeçenler Grozni'yi terkederken, Rus ordusuyla çatışmaya girmediler. En büyük kayıplarını girdikleri mayın tarlasında verdiler. Hatta görgü tanıkları Alahankale civarında bulunan Rus tanklarının Çeçen savaşçılarla çatışmaya girmekten çekindiğini ve savaşçıların hareketlerini yakın mesafeden seyrettiğini kaydediyor.

  Grozni'nin batısındaki Alahanyurt köyünde tedavi edilen Rusya'nın ‘can düşmanı’ ilan ettiği Çeçen lider Şamil Basayev ise, ayağından yaralandığını doğruladı. Çeçenler arasında ‘Yalnız Kurt’ adıyla anılan Şamil Basayev, otomobilinin mayına çarptığını ve ayağına bir şarapnel parçasının saplandığını belirterek, ‘Ayağımın koptuğu yalan haberdir. Hafif bir yara aldım. Ayaktayım. Son Rus askeri Çeçenistan’dan çıkana kadar da savaşa devam edeceğim' dedi.

  Bu arada, Grozni içinde Rus ordusunu oyalamak için kalan 200 kadar Çeçen savaşçının şiddetli bir direniş sergilediği belirtiliyor. Ruslar kent boşaltılmasına rağmen geride kalan Çeçenler nedeniyle ilerleyemiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı