Gündem Haberleri

  Yalnız kovboy dostlarıyla döndü

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü çizgi film kahramanı Red Kit'in maceraları albüm olarak yayımlanmaya başlandı. Vahşi Batı'nın yalnız kovboyu, gelmiş geçmiş en ünlü çizgi roman kahramanı olarak kabul ediliyor. Birçok kuşağa espri yapmayı öğreten Red Kit muzipliğinden hiç bir şey kaybetmedi.

  HER zaman 'evinden uzaklarda' olan 'yalnız kovboy' televizyon ekranlarından sonra şimdi de albümleriyle kitapçı raflarında. İnkılap Kitabevi, Red Kit'in maceralarını büyük boy ve renkli baskıyla albüm olarak yayımlamaya başladı.

  Şair Eray Canberk'in çevirisiyle yayımlanan ilk dört albüm şöyle: Oklahoma Jim, Haydut Ana, Daltonlar Bankacı ve Mezartaşı Kasabası.

  Tüm zamanların en çok tanınan ve sevilen kahramanlarından biri olan Red Kit'i Maurice Bevere (Morris) 1946 yılında yarattı. Daha sonra Rene Goscinscy ile birlikte Red Kit'in maceralarını sürdürdüler ve bir uzun metrajlı filme imza attılar.

  Serinkanlı ve az konuşan bir kovboy Red Kit. Onun en büyük özelliklerinden biri dudağından eksik etmediği sigarasıydı. Red Kit, sigara içme oranının yüksek olduğu bir dönemde doğdu. Ancak bu ünlü sigaranın yerini 1983 yılından itibaren bir dal parçası aldı. 1988 yılında sergilediği bu örnek davranış yüzünden Dünya Sağlık Örgütü tarafından ödüllendirildi. Sonunda editörler bu dal parçasını da kaldırmayı tercih ettiler.

  Zamanla Red Kit, daha az 'yalnız bir kovboy' olmaya ve de gittikçe gerçek bir Batı efsanesi haline dönüşmeye başladı. Bazı karakterler birden fazla öyküde yar aldı: Gittikçe daha önemli bir rol üstlenmeye başlayan, en iyi dostu ve müthiş atı Düldül; Vahşi Batı'nın en aptal köpeği Rintintin ve düşmanları Daltonlar.

  GÖLGESİNDEN DAHA HIZLI

  Red Kit, sadık atı Düldül'ün üzerinde Batı Amerika'nın vahşi ovalarını gezer. Teksas, New Mexico gibi Vahşi Batı şehirlerinde maceradan maceraya sürüklenir. Her zaman evinden uzaklarda olan yalnız kovboy, aynı zamanda bir yasa adamıdır ve gölgesinden hızlı silah çekmesiyle ünlüdür. Kızılderililer'le çıkan bir anlaşmazlığı çözmesi ya da bir kez daha hapıshaneden kaçmayı başarmış olan Daltonlar'ı yakalaması için devlet, sıkça Red Kit'in yardımına başvurur.

  KONUŞAN AT

  Red Kit'in en yakın dostu. Nereden atlarsa atlasın Red Kit'i eyerinin tam üstünde yakalama şampiyonu. Düldül aynı zamanda konuşabilen, sayı sayabilyen, bilge bir attır. Hayvan sınıfının bir alt kademesine ait olduğunu düşündüğü Rintintin'i sürekli küçümser.

  TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ

  Red Kit tarafından Vahşi Batı'nın en aptal ve en sevimli köpeği, Düldül tarafından ise doğanın bir hatası ya da kulağının ucundan kuyruğuna kadar aptal olarak tanımlanan Rintintin'in türünün tek örneği olduğu kesindir. Aptallığı kadar son derece duygusal da bir köpek olan Rintintin, Hollywood'un diğer köpeklerinin aksine iz süremez, verilen emirleri anlamaz ya da tam tersini anlar.

  ŞANSSIZ HAYDUTLAR

  Vahşi Batı'nın en şanssız haydut çetesidir Daltonlar. Çünkü her maceranın sonunda Red Kit tarafından ait oldukları yere, hapishaneye geri gönderilirler. En kötü, kısa ve asabileri Joe, aklı ancak Rintintin'e denk olan Avarel, Jack ve William. Üzerlerindeki çizgili hapishane üniformasıyla bütünleşen dört kardeş suç tarihinin ilk çetelerinden biri olarak da adlandırılırlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı