Gündem Haberleri

  Yalı soruları

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1-Yalıdaki eşyalar Ankara'ya neden gece taşındı?

  2- Taşıyan resmi aracın plakası niye değiştirildi?

  3- Trilyonluk eşyalara neden koruma verilmedi?

  4- Yalının yangın ihbar telefonu neden tamir edilmedi?

  5- Yangın söndürme dedektörü neden kapalı tutuldu?

  Tantan beni de dinlesin

  Sait Halim Paşa yangını ve kaybolan eşyalarla ilgili TBMM'de uzun dönem çalışma yapan ANAP'lı Halit Dumankaya, ‘‘Sayın Tantan, açılan soruşturma çerçevesinde beni de dinlemeli. Bir çok isim ve belge elimde’’ dedi. Dumankaya, değerli eşyaların çalındığının anlaşılmaması için yangının kasten çıkarıldığı iddiasını bir kez daha gündeme getirdi.

  TBMM TURBAN Yolsuzluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı ANAP'lı Halit Dumankaya, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın ‘‘Yalı yangını ve kayıp eşyalarla’’ ilgili açtığı soruşturmada, kendisinin dinlenmesini istedi. Dumankaya, olaya ışık tutacak yeni soruları gündeme getirirken, ‘‘Elimde çok sayıda isim ve belge var’’ dedi.

  ANAP eski İstanbul Milletvekili ve halen MKYK üyesi olan Dumankaya, Sait Halim Paşa Yalısı'nın, değerli eşyaların çalındığının ortaya çıkmaması için kasten yakıldığı iddiasını tekrarladı. Bakanlığın yapacağı soruşturmaya yol göstermesi için bazı soruları gündeme getiren Dumankaya şöyle dedi:

  ‘‘Sait Halim Paşa Yalısı'ndan Ankara'ya gönderilen eşyalarla ilgili pek çok karanlık nokta var. Bir kere, bu değerli eşyalar niye yalıdan gece yarısı alınıp, Ankara'ya gece yarısı getirildi. Trilyon lirayı aşan böylesine değerli eserler, neden tek bir şoföre teslim edildi ve yanına polis koruması verilmedi? Eserleri taşıyan arabanın plakası neden değiştirildi? Bu aşamaların çoğunda görev insanlar halen çalışıyorlar. Ancak güvenceleri olmadığı için susmayı tercih ediyorlar.’’

  ŞÜPHELERİMİZ DOĞRULANDI

  Yalının o dönem TURBAN'a bağlı olduğunu ve bir çok tarihi eserin çalındığı ididalarının sık sık gündeme geldiğini belirtEN Dumankaya, şunları söyledi:

  ‘‘Meclis kürsüsünden yalıda heran yangın çıkabilir uyarısı yaptıktan kısa bir süre sonra yangın çıktı. O dönem yaptığım araştırmalar bizim şüphelerimizi güçlendirdi. İtfaiyenin 3 resmi uyarısına rağmen yalının itfaiyeye doğrudan bağlantı telefonun tamir edilmediği ortaya çıktı. 1994 yılına kadar yalı sigortalıyken, bu tarihten sonra sigorta işleminin yapılmadığı belirlendi. Çünkü sigorta şirketleri sigorta işlemi yaparken, eşyalardan eksik olup olmadığının envanterini çıkartıyor. Bunun bilinmesini istemediler. Ayrıca yangın söndürme dedektörünün sürekli kapalı tutulduğu da tespit edildi.’’

  TURBAN YÖNETİMİ SORUMLU

  Bu olayın hafife alınmaması gerektiğini belirten Dumankaya, yaşananlardan dönemin TURBAN yönetimini ve bunlarla yakın ilişkide bulunan siyasileri sorumlu tuttu. Dumankaya, halen Fransa'da yaşayan Haydar Mengi'nin Türkiye'ye getirilmesi durumunda, o günkü olaylarla ilgili anlatacak çok şeyi olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı