"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yalçın Bayer: TBMM kadroları maşallah miras gibi!

Yalçın BAYER

CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi öncesinde Meclis'e 25 bahçe işçisinin alınmasını göndeme getirdiğimizde kimseden bir yanıt çıkmamıştı.

Ankara'da iken konunun Meclis Başkanlık Divanı'nda görüşüldüğünü öğrendik. Ayrıca, işçi aldıranlar arasında adı geçen DYP Hatay Milletvekili Levent Mıstıkoğlu bir faks çekerek, bu tür kayırmalara her zaman karşı çıktığı için yalan yere ve şerefsizce adının karıştırılmak istendiğini söyledi.

Başkanlık Divanı'nda neler konuşulduğunu Meclis Bürosu'ndaki arkadaşlarımız öğrenmişler.

Divan üyesi ANAP'lı Levent Mıstıkoğlu, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'a ‘‘Bazı haberlerde ismim, yakınlarını işe aldırdı diye geçiyor. Sayın Başkan sizden böyle bir talebim oldu mu?’’ diye sormuş.

Akbulut ise baharın gelmesiyle birlikte bahçıvan ihtiyacı olduğunu ve 25 kişinin işe alındığını belirterek, ‘‘25 işçinin alımı konusunda ilan yapmadık, buna rağmen duyanlar olmuş. Sizin bir talebiniz olmadı. Ancak değişik partilerden arkadaşların talebi oldu. Şunun bunun isteği diye çetelesini tutmadım. İhtiyaç vardı, aldım. Bu da zaten başkanın takdirinde’’ demiş.

Akbulut, personel alımı ile cumhurbaşkanlığı seçiminin ilişkilendirilmesine de içerlemiş, ‘‘Bir oya karşılık, personel alındığı iddiaları son derece ucuz ve çirkin’’ diye tepki göstermiş...

Divan üyesi MHP'li Ahmet Çakar ise ‘‘Benim talebim oldu, başkana ricada bulundum. Ne var bunda?’’ diye çıkışmış...

Mıstıkoğlu reddettiğine, Çakır da itiraf ettiğine göre, işçi aldıran ya da referans verdirenler olarak iddia edilen DYP'li diğer iki üye Sabahattin Karakelli ve Hüseyin Çelik niye doğruları söylemiyorlar?

MİRAS EMEKLİLİK

MECLİS'te daha vahim bir olay var... Meclis bünyesinde 5.900 personel var. Hiçbir iş yapmadan bir sürü personel çifte maaş alıyorlar. Sözleşmeli, geçici görevle geldiklerinden TBMM'nin yüksek maaş olanaklarından yararlanıyorlar.

Dün DYP'li Levent Mıstıkoğlu'nu aradık... ‘‘Arkadaşlarınızın duyduklarını aynen konuştum... Meclis kadrolarını sürekli gündeme getirdiğim için kötü adam oldum, bu nedenle de kasıtlı olarak haksızlığa uğruyorum’’ dedi.

Meclis'in şişkin kadroları için bir şey yapılmıyor mu?

- Başkanlık Divanı'nda bir komisyon kurduk, 'boş gezenleri' tespit ettik. Bu konuda hazırlanan komisyon raporunu görüşecektik, ancak haftaya bırakıldı.

Emekliliği gelenler ne olacak?

- Siz İstanbul'da Milli Saraylar'da olanları yazıyorsunuz. Bir de buradakiler var; emeklilik için bazı şartlar öne sürüyorlar; oğlumu, yeğenimi alırsan emekli olurum gibi... Ayrıca bir üst kadroya geçirirseniz dilekçe veririm diyenler de var. Ben iki dönemdir Başkanlık Divanı'ndayım, bu konuda hep karşı çıkarım.

Aleviler atakta

CEM Vakfı, 'Anadolu İnanç Önderleri' toplantısından sonra yayınlanan sonuç bildirgesinde ilginç kararlar çıktı.

Özetleyelim:

- Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve üniter yapısıyla Alevi dünya görüşü tam olarak örtüşmektedir. Bu ilkelere geçmişten bu yana olduğu gibi büyük bir kararlılıkla sahip çıkılmaya devam edilecektir.

- İslam'ın Alevi yorumunu Diyanet yok saymaya devam ediyor. Olumsuz tutumun devam etmesi halinde, yasal yollara başvurmak zorunlu hale gelebilecek. Bundan da sonra sonuç alınmazsa AİHM'ye başvurulacaktır.

- Diyanet bütçesinden vergi yükümlülüklerini hiçbir tereddüte mahal vermeden yerine getiren tüm inanç gruplarının hak ettikleri payları almaları için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır.

- 21 Mart günü Nevruz ve Hz. Ali'nin doğum günü olarak kutlanmasına devam edilecektir.

- TRT-radyo ve TV kanallarında Alevi İslam inancı için gerekli zamanın ayrılması için gerekli mercilere uyarı yapılması zorunlu hale gelmiştir. Cem Radyo ulusal yayına geçecek ayrıca vakıfça bağımsız bir TV kanalının kurulması için çalışmalar hızlandırılmıştır.

- Bulgaristan'da bir Cem Evi inşa edilecektir.

Bakalım ilk kez ortaya çıkan bu talepler kamuoyunda ne ölçüde dikkat bulacak?

Petrol rantı (2)

BATMAN'dan Alaattin Uzunboylu, dünkü ‘‘Petrolde rant çarkı’’ yazısında, Irak'tan ithal edilecek 1.45.000 ton fuel-oil'in taşınmasının neden 12 firmaya verildiğini sorarak, kendi firmasının da işe talip olduğunu bildiriyordu.

Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden yanıt geldi: ‘‘İthalat işlemi Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yürütülmektedir. Biz, müracaatları teknik açıdan değerlendirip sonuçlandırmak üzere Dış Ticaret Müsteşarlığı'na ilettik. Konunun sonuçlandırılması amacıyla gerekli çalışmalar Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla söz konusu ithalat için tarafımızdan müracaatçı firmalara herhangi bir ithal izni verilmesi söz konusu olmamıştır.’’

BEYOĞLU Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Taşbaşı, ‘hakkında Hizbullahçı olduğu iddiası olan mimar Mehmet Kahveci'nin’, Devlet Memurları Kanunu'na göre 1995'de belediyeye girdiğini belirterek, şunları söyledi. ‘‘Ancak sizin adli sicil kaydının bulunmadığı konusundaki yazınız üzerine Beyoğlu Savcılığı'ndan 16.5.2000'de yeniden alınan kayıtta, adı geçenin 'adli sicil kaydının bulunmadığı' anlaşılmıştır. Sonuçta ilgili peronelin bu hususta herhangi bir sabıkası olmadığı hususunu bilgilerinize rica ederim.’’

HAYDARPAŞA Numune'de diş hekimliği bölümü olmamasına mı, en yakındaki diş hekimliğinin Bahçelievler'de olmasına mı yanarsınız? Bugün diş bölümünde 2001 bahar aylarına gün veriyorlar. Haberiniz olsun. İsmail TOP-İSTANBUL

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Adalet mafyaya ve işkenceye karşı duyarsız. Bu sistemle yürüyemeyiz.’’

(İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman)

X