"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yalçın Bayer: Siyasetçi borsayı konuşmaz

Yalçın BAYER

İstanbul Borsası, ekonominin en önemli gösterge yeri sayılması gerekirken maalesef at yarışlarından beter hale getirildi.

Hisse senedi alınıp, dolayısıyla yatırımlar teşvik edilecek, ekonomi canlanacak diye bilinir borsalar... Oysa, neredeyse kumar oynanan bir kuruma dönüştü İMKB'miz..

Dünkü yazımızda iki aydır boş bulunan İMKB Teftiş Kurulu Başkanlığı'na İbrahim Kurban'ın atanacağını yazmıştık. Sermaye Piyasası Kurulu eski Denetleme Dairesi Başkanı olan Kurban'ın atama kararının onaylandığı dün açıklandı. Borsadan, yaşanan ilginç süreçle ilgili olarak aktarılan bazı bilgiler şöyle:

‘‘Bir anda Kurban'ın, 30 Haziran Çarşamba günü Teftiş Kurulu Başkanlığı'na atanacağı öğrenildi. O gün 'Dolarlar geliyor' haberleri çıktı. Borsa, dikkat çekici şekilde inişe geçmeye başladı. İki gün sonra da 'Kara Cuma' yaşandı, yani borsa patladı (doldur, boşalt). Sanki birtakım güçler, bu operasyonu önceden biliyormuş gibi bir hava sezildi.’’

Peki İbrahim Kurban kimdir?

‘‘ANAP'a yakındır; atama muhtemelen de borsanın ayrılmaz üçlüsü olan Nesrin Nas, Mehmet Kutman ve Osman Birsen'in kararıyla gerçekleşmiş olabilir.’’

Bazı borsacılar, bu nedenle atamaya 'manidar' baktıklarını söyleyerek şu iddiada bulunuyorlar:

‘‘Bazı politikacıların elleri, dilleri, aynı kamu bankalarında olduğu SPK'da ve İMKB'de... Bu nedenle konuşan siyasetçiye karşı yapılacak denetlemeler ne kadar sağlıklı olacak? Buna rağmen diliyoruz; İbrahim Kurban, soruşturma sonunda kimlerin manipülasyon yaptığını kısa sürede ortaya çıkarır.’’

Bir soru:

‘‘Geçen hafta kimler İsviçre'deydi.’’

Belediyeler

iflasta

SİLİVRİ Belediye Başkanı Selami Değirmenci, ‘‘Bütün belediyeler gibi ciddi bir kriz yaşıyoruz’’ diyor. Anlatıyor:

‘‘Belediye olarak emlak vergisi, çevre temizlik ve imar harçlarından birikmiş 800 milyar alacağımızı alamıyoruz. 50 milyar vergi borcumuz için haciz konuldu. İller Bankası'ndaki paylarımıza el konuldu.’’

- İller Bankası'ndan ne kadar pay alıyorsunuz?

- Yılmaz'ın başbakanlığında aylık 36 milyardı, Ecevit zamanında 7 milyara düştü. Ayda 47 milyar maaş ödüyoruz; brütü 70 milyar tutuyor. Bu ayki açığı kapatmak için kısa vadeli avans kredi aldık. Geçen ayı emlak vergileri kurtardı. Önümüzdeki iki-üç ay içinde maaşları ödeyemez duruma düşeceğiz.

- İnşaat piyasası nasıl?

- İnşaat yok, ruhsat yok, imar harcı yok. Silivri'nin kışlık nüfusu 40 bin, yazın 250 bin. Hizmet talebi artıyor. Yol isteniyor, su isteniyor.

- Sizi kim düşünüyor?

- Kimse... Bizi vatandaştan ziyade hükümetin düşünmesi gerekiyor.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, borçların 16 trilyonu bulduğunu söylüyor. Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden, 2 milyonla belediyeyi devraldıklarını belirterek, ‘‘Bu ay İller Bankası'ndan 700 milyon lira geldi. Aylık maaş ödememiz ise 40 milyar... Perişanız’’ diyor.

Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu, İller Bankası'ndan alacaklarının 2000 yılına kadar temlik edildiğini belirterek, Eminönü Hizmet Vakfı'ndan ikisi dışındaki tüm otoparkları geri alarak aylık 30 milyar gelire kavuştuklarını belirtip, ‘‘Bu ay maaşları ödedim, dua ettim. Ağustosa Allah kerim’’ diye konuşuyor. Şile Belediyesi'nin, bütçesinin üç katı -1.7 trilyon- borcu bulunuyor. Siverek (Şanlıurfa) Belediyesi, 396 işçi ve 101 memura 4 aydır maaşlarını ödeyemiyor. İller Bankası'ndan geçen ay 20 milyar gelmiş; maaş tutarı ise 90 milyarı buluyor. Anamur Belediye Başkanı Süreyya Çelik, borç içinde yüzdüklerini, çöp sorununu çözmek için aylardır bir yer aradıklarını, ancak engelle karşılaştıklarını söylüyor.

Örnek çok... Belediyeler SOS veriyor; yeni yerel yönetimler tasarısının Meclis'ten geçmesini bekliyor.

İSTANBUL Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, dünkü ‘‘Oğlum rüşvetle böyle tanıştı’’ yazısını yazan okurumuz Necdet Sakaoğlu'na teşekkür ediyor: ‘‘Konunun peşindeyim. Tantan Bey'in bakan oluşu hepimiz için bir şanstır. Bu tür pisliklerin üzerine giderek kadromuzdan temizleyeceğiz.’’X