"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yalçın Bayer: FP sandalyesinde bir mürit vali

Yalçın BAYER

Arena programında iki hafta kadar önce Sıvas'taki ‘Parmakçı Tarikat Şeyhi’ tanıtılırken, müritlerinden birinin bir vali yardımcısı olduğu belirtilmişti.

Bu kişi Akın Yılmaz'dı. Zonguldak Vali Yardımcısı iken deprem nedeniyle geçici görevle Kocaeli'ne verilmişti. Ancak foyası Arena programı ile ortaya çıktı ve İçişleri Bakanı Tantan tarafından hemen açığa alındı.

Avcılar'da çıkan ‘Genç Haberci’ gazetesi önceki gün Akın Yılmaz'ı şöyle tanıttı okurlarına:

‘‘Akın Yılmaz'ı Büyükçekmece halkı kaymakamlığında çok iyi tanır. O dönem hakkında irticai faaliyetleri nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmış ve Yılmaz Zonguldak Vali Yardımcılığı'na gönderilmişti.’’

Yılmaz, Zonguldak'ta görev yaparken Büyükçekmece ile ilişkisini koparmadı. FP ile yakın ilişkisi nedeniyle Yakuplu beldesi belediye başkanlığına adaylığı söz konusu oldu. FP Büyükçekmece ilçe örgütünün açılışına katıldı. İlçe Başkanı Nevzat Sudaş'ın makamına oturarak yerel gazetecilere resim çektirdi. ‘Genç Haberci’nin 23.12.1998 tarihli sayısında 'Vali Yardımcısı ve FP' başlıklı haberde, Akın Yılmaz'ın ‘‘Devletin bozuk sistemi nedeniyle mağdur olan insanlarımızın geleceği tek yer FP'dir. Gönlüm FP'de, aklım FP'de’’ dediği yazılıyor.

Habere göre Büyükçekmece'den de irticai faaliyetleri nedeniyle görevden alınmış Yılmaz...

ARENA'nın yakaladığı 'Partizan dinci vali yardımcısı' gibi idarecilere kim kol kanat geriyor, kim!...

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Ben cumhurbaşkanlığını aklına koymuş bir kimse değilim. Özal'ın ölümüyle çıkmak mecburiyetinde kaldım. Buraya geldiğim için de pişman filan değilim. Şimdi bu görevi yeniden yapmam rica ediliyor.’’

(Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel)

Vekilin parasına ve cakasına karışılmaz

EMEKLİ bir milletvekili ile milletvekili zamlarını konuşuyoruz: - Sami Selçuk'un çıkışını nasıl karşılıyorsunuz?

- Maaş artışına karşı çıkıyorsa almak zorunda değil, Adnan Kahveci de emeklilikten gelen parayı almamıştı.

- Cumhurbaşkanı Demirel yasayı veto edebilir mi?

- Çok zor gibi görünüyor. Çünkü, Sayın Demirel 12 Eylül'den sonra derdest edilince işsiz ve boşta kalan, emeklilik hakkı olmayan milletvekillerinin neler çektiğini yaşamıştır. Ayrıca, Özal olmasaydı eski Başbakan'ın maaşı olmayacaktı. Artı, bu yasanın tümünü veto ederek haklarını elinden aldığı milletvekillerinin karşısına 'beni seçin' diye zor çıkar.

- İptal halinde maaşınız düşmüş olacak mı?

- Öyle bir şey yok. Biz zaten bunları alıyoruz. Çünkü Anayasa Mahkemesi henüz gerekçeli kararı tebliğ etmedi. Zaten tebliğ de etse verilen süre içinde yeni yasa mutlaka çıkacaktır.

- Toplum pek bilmiyor, siz ne maaş alıyorsunuz?

- Emekli milletvekilleri her üç ayda bir Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı, her ayın 15'nde de TBMM Başkanlığı'ndan temsil tazminatı alırlar. Yeni düzenlemeye göre, temsil tazminatı ana maaşa katılacak. Bu artıştan halen milletvekili olanlar yararlanmış olacak, emekliler değil... Onlar temsil tazminatını almıyorlardı, şimdi alacaklar.

- Elinize ne geçtiğinizi söylemiyorsunuz.

- İsmet İnönü'nün bir sözü vardır; 'Milletvekilinin cakasına ve parasına karışmayın.'

- Sosyal bir devlette maaşlar arasında en fazla 8-10 misli fark olur. Bizde bu denge aşırı derecede bozuldu.

- Evet büyük bir eşitsizlik var. Ama devlet batan bankaların sahiplerine bunları 'öde' diyemiyor.

Yine belediye vergileri...

KADIKÖY Belediye Başkanı Selami Öztürk, dün çöp vergisiyle ilgili görüş veren Gelir Genel Müdürü Hamzaçebi ve İstanbul Defterdarı Kadir Boy'a teşekkür ediyor.

- Belediyelerin sıkıntıları malum. Çöp toplama işi büyük sorun. Ödenilen vergi bir kap yemek parası bile değil. Biz Meclis kararı ile Kadıköy'ü iki bölgeye ayırdık; Ankara asfaltının üstü ve altı diye... 1. bölgeden 9, 2. bölgeden de 7 milyon alınmasına karar verildi. Maliye yetkililerinin görüşü bizi doğrulamıştır. Düşünün, bir apartmanın merdiven silicisi bile bundan çok para alıyor.

- Reklam vergisi...

- Görsel kirlilik aldı başını gidiyor. Vergiler düşük. Biz tüm Kadıköy'de yıllık 17 milyar tabela vergisi topluyoruz. Emin olun, adam tutup tahsil etmeye değmez. İçişleri Bakanlığı, bunu 40 misli arttırmak için taslak hazırlamıştı, çıkmadı. Çıkmayınca eskisinden alıyoruz.

- Yerel yönetim tasarısı ne oldu?

- Bekliyoruz. Büyükşehirler'e verilen kaynaklar bize verilirse rahatlarız. Her şeyi yine Büyükşehirler'e veriyorlar; elektrik, ulaşım, cep telefonu, parkometre gibi... İlçe belediyeleri yok sayılıyor. İstanbul'da Büyükşehir'in Kadıköy'e 7 yıl yaptığı bir şey yoktur; bir geçit ve sahil yolundan başka... Tasarı görüşülürken Ankara'ya gidip bu tasarının değiştirilmesini isteyeceğiz.

- Esenköy Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan da, çöpü 'yeniden değerlendirme oranı' çerçevesinde (% 52) almaları halinde bu hizmetin karşılığının ödenmediğini belirterek şunları söylüyor:

‘‘Esenyurt'un çöpünü, Halkalı Transfer İstasyonu'na döküyorum, Büyükşehir bizden tonunda 3.2 milyon alıyor. Nerede bunun taşıma, işçi, amortisman bedeli? Yıllık 1.5 milyon çöp parası olur mu? Defterdarlığın açıklaması, belediyeler için aydınlatıcı oldu, biz de arttırdık.’’

Bu benzinlik ormanı yakar

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nin Ovacık Köyü'nde oturuyoruz. Köyümüz ünlü Ölüdeniz'in yolunun üstünde. Güzel çam ormanlarının içinde bulunan köyümüzün üstünde bugünlerde kara bulutlar gezinmektedir. Köyümüzün girişine benzinlik yapılmak isteniyor. Kanalizasyon ve suyun olmadığı, kolayca tutuşabilen çam ormanlarının dibine benzinlik yapılacağını düşünmek bile bizi tedirgin ediyor. Arıtma ve bunun gibi sistemleri çok kaliteli yapsalar da -ki, biz buna inanmıyoruz- Fethiye-Ovacık arasındaki bol virajlı yolda petrol taşıyan kamyonların dolaşacağını bilmek bizi korkutuyor. Hemen hemen her ay onlarca kazanın yaşandığı yolda petrol kamyonlarının birinin kaza yapması ormanı ve hatta köyümüzü yok eder. Ayrıca özellikle yaz aylarında yol üzerinde bol bol turist taşıyan otobüslerin olması, köyümüzde su olmadığı için su taşıyan kamyonların hiç eksik olmaması zaten trafiği aksatmaktadır. Bir de bu konvoya petrol kamyonlarının katılması trafiği iyice kötüleştirecektir.

Benzinliğin yapıldığı yer imar planına uygun, Ölüdeniz Belediye Başkanlığı da bu planı uygulamaktadır. Benzinlik yapımı hızla sürüyor, çevrecileri ve çevre için gönüllü kuruluşları bu güzelliklerin yok olmaması için göreve çağırıyoruz.

Emre KOCA-MUĞLA

ANKARA'da özel halk otobüslerinin büyük çoğunluğu bilet vermeden ücret alıyor. Nadiren verenler de tam ücret karşılığında indirimli bilet veriyor. Bu konuda duyarlı vatandaşlarla tartışmalar oluyor. Belediye Başkanı Melih Gökçek bu durumdan haberdar olmasına rağmen neden müdahale etmiyor? Maliye Bakanlığı personelinden bu otobüslere binen kimse yok mu? Maliye olaya hemen el koymalıdır. Ülkemiz bu kadar sahipsiz olmasa gerek..

İbrahim REŞAT-ANKARA

X