"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yalçın Bayer: Bunların hepsi kırbaçlık!..

Temiz toplum istemeyenler borsa'yla oynuyor

Borsa oyunlarını yapanların, banka hırsızlarının ortaya çıkarılmasını ve ‘Temiz Toplum’ istemeyenler olduğunu iyice biliniz.

Bunlar kimler midir?

Yolsuzluk dosyalarını zamanaşımına uğratanlardır.

Orhan Aslıtürk’ün hayali ihracat dosyasını 2.5 yıllda hazırlayabilenlerdir.

Bu suçları ‘Çete’ olarlak görmeyip, vergi cezası ile savmak anlayışında olanlardır.

Bu pisliklerin ortaya dökülmesini istemeyenler şimdi borsa ile oynuyorlar.

Hükümet bunların yüzüne niye elindeki kırbacı sallayamıyor?

Neden korkuluyor? Ekonomik krizden mi? Bu krizi çıkartanlarl onlar değil mi? Bunlar temizlenmeden kriz çözülemez.

O kırbacın şaklaması gerek.

Allah bunlara gün yüzü göstermesin.

Azerbaycan Büyükelçisi’nin zarif uyarısı

AZERBAYCAN Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu Aliyev telefonla arayarak, gazeteleri özenle okuduğunu, ancak Türkçe yanlışlarının çokluğunu üzülerek gördüğünü söyledi. ‘‘Geçmiş yıllarda Azerbaycan'da okuduğumuz Türk gazetelerinde hiç yanlış yapılmazdı. Bugün hayret ediyorum, bazı gazete müdürlerini de arayarak uyarıyorum’’ dedi. Bize de dünkü bir yazıda katrilyon hesabında üç rakamın fazla olduğunu söyledi.

Büyükelçi, daha sonra ‘Hürriyet Gösteri’nin Yazı İşleri Müdürü Hami Çağdaş'la konuştu.

Söyledikleri ilginç şeylerdi:

Aliyev en çok üzüldüğü bir noktanın da, şairi ve bestecisi bilinen şarkıların 'anonim türkü' diye radyo ve TV'lerde okunması olduğunu söyledi. Son günlerde ‘Çırpınırdı Karadeniz’ ve ‘Sarı Gelin’ parçalarının söz yazarları ve bestecilerinin Azeri olduğu halde Ermeniler'e mal edilmesini kabul edemiyor.

Aslında fizik profesörü olan Aliyev, bütün bu olaylara üzüldüğü için bizi aradığını, bu eleştirilerini toparlayıp araştırmasını derinleştirerek, 'Hürriyet Gösteri'ye göndereceğini sözlerine ekledi.

Sayın Aliyev'in bu uyarılarına teşekkür ediyoruz.

Kızılay parasıyla büyüyen bugünün trilyoneri Nevzat Ak ne vergi ödedi?

SEYFİ Ak aslen Rizeli, üç oğlu ve iki kızı Kasımpaşa'da doğdu. 'Arsa tüccarı' Nevzat Ak bu ailenin büyük çocuğu.

Babası Seyfi Ak, müfrit bir Demokrat Partili... 1960 İhtilali'ne giden süreçte İsmet İnönü'ye yönelik 'Topkapı Olayları'nın baş faillerinden biri. Olaylarda kullanılan silahları temin ettiği iddiasıyla Yassıada'da yargılandı.

Seyfi Ak uzun yıllar Kasımpaşa Kızılay Şube Başkanlığı yaptı.

Kasımpaşa'dan Ak Ailesi'ni tanıyan bir okurumuz şöyle diyor:

‘‘Nevzat Ak, Kızılay çocuğudur. Babası onu Kızılay'ın parasıyla büyüttü. Yani üzerinde yetimin hakkı vardır.’’

Aile çevresiyle yakın ilişkisi olmadığı biliniyor. Zaten çoğunu da ranta dayalı ultra zenginliğiyle artık tanımıyor.

Kendisini siyaset sahnesine süren hemşerisi Orhan Keçeli... DYP çevrelerinde, 1990'da il yönetim kurulunda görevliyken yaptığı 'şeytan'lıklardan ötürü Keçeli tarafından dövüldüğü anlatılıyor.

Yalılarda oturmayı seviyor. 1991 seçimlerinde Tansu Çiller'in seçim kampanyasında finansman sorumluluğu üstleniyor. Bundan sonra Çiller ailesinin gayrimenkul 'danışmanı' oluyor.

Nedense her iki taraf bugün birbirlerinden nefret ediyor.

Nevzat Ak’ın daha sonraları Ali Şener’le başlayan dostluğu kendisini Demirel'in çevresine itiyor.

Bir işadamı ‘‘Bu adam Özer'in yanından hiç eksik olmazdı, Çiller'in dış gezilerinde yer alırken, Demirel'in de birçok gezisinde bulunurdu. Hep bu kısa boylu sessiz adamın aramızda ne işi var, diye sorardık. Hatta Rio'ya İklim Konferansı'na gittiğimizde S. Demirel'in heyetinde yer almasını 'Brezilya'da arsa mı sattı?' diye espri konusu yapmıştık. Aslında onu Ali Şener yanında taşıyordu’’ diyor.

HEM ÇİLLERCİ HEM DEMİRELCİ

Üzerine kayıtlı 300 dolayında tapu olduğu bildirilen ‘bol trilyonlu’ Nevzat Ak Jaguarı ile ormanlarda, sahillerde gezmeyi çok sevdiği anlatılıyor.

Kilyos, Beykoz, Şile, Yalıköy ve Kemerburgaz'da bilmediği, görmediği parsel kalmamış... Özellikle Yalıköy'deki (Karadeniz) 'Emlakçı Yılmaz'ı sık sık ziyaret ederek, korsanların zamanında saklanmış altın olduğu söylenen bir mağarayla çok ilgilenirmiş.

Bu arada İstanbul Defterdarı'na soruyoruz: Murat Demirel'in de arkadaşı olan Nevzat Ak bugüne kadar ne vergi ödemiştir? Emlak vergileri nedir? Açıklar mısınız lütfen? Çünkü bunlar devletin ormanlarını, arsalarını, sahillerini ele geçirip onların bile vergisini vermemişlerdir.

Nevzat Ak'la işbirliği yapan arsa komisyoncuları, tapu müdürleri kimlerdir? Sabah'ın taşındığı Nişantaşı'ndaki binanın Nevzat Ak'tan başka ortağı var mıdır? Nişantaşı'ndaki Şişli Terakki Lisesi'nin yerini Nevzat Ak'a kim vermiştir?

Bunlar bilinmeden olayların önü ve arkası ortaya çıkarılamaz.

Gülben, Morgül'ü üzdü

GÜLBEN ERGEN'e... Televizyondaki programında usta sanatçı Yılmaz Morgül 'Annem' şarkısını öyle bir okudu ki, stüdyodaki ve bizim gibi izleyiciler ağladılar. Ama Gülben, Morgül'e ‘‘Çok üzüldüm Yılmazcığım, çok özlüyorsun değil mi anneni, ölüm çok zor’’ gibi laflar etti. Ancak Morgül, gözyaşlarını silerken ‘‘Allah korusun. Annem sağ’’ dedi. Gülben de ‘‘Aman Allah kimseyi annesiz bırakmasın’’ diye ekledi.

Bu istenmeden yapılan bir gaftı. Bu nedenle sanatçılara soruları yöneltirken, biraz bilgili olmalı değil mi? Gülben Hanım'a bu ders olmalıdır.

Adnan AKIŞ - İSTANBUL

HÜSEYİN Kurt'a... Hacı Yusuf Atmaca'ya iddia sonucu doğan borcunu ödemelisin. İstanbul Müftülüğü'nün fetvasında senin haksız olduğun doğrulandı. Fazla uzatmamalısın; yargıya gidilirse bizim doğru tanıklık yapacağımızı biliyorsunuz. Seni üzmek istemeyiz.

İ. KESKİNCİ- Güngören-İSTANBUL

X