"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yalçın Bayer: Adnan Şenses'in Tayyip Erdoğan sevgisi anlaşıldı

Yalçın BAYER

Bakırköy'ün yerlisi eczacı Tümerkan Altuğ, başından geçen ilginç bir olayı anlatıyor:

Altuğ'lara, babasının 1948'de Zeytinburnu Çırpıcı'da -Bozkurt fabrikasının karşısı- aldığı 1200 metrekarelik bir arsa kalmış... (Parsel 18, ada 1659) Bitişiğinde yeşil alan gözüken 600 metrekarelik bir de vakıf arsası varmış.

Altuğ ailesi, üç dört yıl önce bu arsa için Vakıflar'a İzale-i Şuyuu davası açmış. Ancak satış günü tapudan bazı görevlilerin haber vermesi üzerine karşılarına, Merter'de döviz bürosu bulunan Yılmaz Katmerci çıkmış. Tümerkan Altuğ, satışta ancak 16 milyara kadar çıkabilmiş... Katmerci ise 50 milyar vererek almış...

<ı>(Katmerci; Narkotikçi Ferruh Tankuş'un ifadelerinde adı geçen; Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican'dan polise yardımlarından ötürü şilt alan; Gülay Aslıtürk'ün hayalici kocası Orhan Aslıtürk'ün arkadaşı olan dövizci)

Bir gün arsanın önünden geçerken ‘Satılıktır’ tabelasını görmüş; yüreği burkulmuş... Tabela sonra kalkmış. Araştırınca arsanın Katmerci tarafından ses sanatçısı Adnan Şenses'e 850 bin dolara satıldığını öğrenmiş... (Daha doğrusu Şenses, batan bir parası karşılığında bu arsayı almış Katmerci'den...)

Ve... Adnan Şenses'in, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında sık sık görünüp, mahkumiyetinden sonra destek mesajları vermesinin arkasında yatan nedeni, yakın zamanda öğrenmiş. Yeşil alan diye değerlendiremediği arsaya Büyükşehir'in devirden sonra benzin istasyonu ruhsatı vermesi karşısında kahrolmuş...

Hemen, Zeytinburnu Belediye Başkanı Adil Emecan'a çıkmış; ancak ‘‘Haberimiz olmadı. Ana arterler Büyükşehir'in yetkisinde. Belediye olarak mağdur da olacağız, bizim de bu arsanın yanında bir benzin istasyonumuz var. Onu da ticari olarak etkileyecek...’’ yanıtını almış.

Altuğ'un bugün içinden neler geçirdiğini bilmiyoruz ama Adnan Şenses'in benzin istasyonunun inşaatı neredeyse bitecek. ANAP eski İstanbul İl Başkanı Erol Aksoy'un ortak olduğu Tucas Petrol'le petrol satışı üzerine yaptığı görüşmeler de sonuçlanmak üzere.

Ah bu ne sevgi, bu ne aşk dedirten, Erdoğan-Şenses dostluğunun gerçek yüzü buymuş demek...

Balıklı'da ‘ballı balık’

Zeytinburnu Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, Adnan Şenses'e Büyükşehir'in ruhsat kıyağından gerçekten habersiz mi? Bir görüşmemiz sırasında bu konuyu açınca yanımızdan işi olduğunu söyleyerek hemen uzaklaşmasından huylanmıştık. Çekindiği bir şey mi vardı acaba?

Zeytinburnu'ndan bir belediye başkan adayı ile görüşürken bunu sorduk: ‘‘Emecan doğru konuşmuyor. O ruhsat işini bizzat kendisi takip etti’’ dedi.

1994'te DSP'den seçildikten bir yıl sonra ANAP'a geçen Emecan, meğer Adnan Şenses'i, resmini yatak odasına asacak ölçüde seviyormuş. Zeytinburnuspor'a bir dönem yönetim kurulu üyesi yapmış, memleketi Tirebolu yayla şenliklerine götürtüp konserler verdirtmiş...

Emecan'ın başka marifetleri de varmış. Bunları şimdilik bir kenara bırakarak, Zeytinburnu'ndaki Balıklı Rum Hastanesi Vakfı ile ilgili bazı soruları aktaralım:

Önce Dr. Adil Emecan'a...

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı'nın 16 dönüm arazisinin kiralandığı Sur şirketi sizin ANAP'a geçmenizden sonra mı kurulmuştur? Şirket ortakları Salih Yılmaz, Ertuğrul Karsan, Talip Emiroğlu'nun DSP'den kopartılmanızda etkileri olmuş mudur? Bu kişilerle, sizin veya yakınlarınızın ticari bir ilişkiniz bulunuyor mu?

Balıklı Rum Vakfı Başkanı Dimitri Karayani'ye...

Vakıf sözleşmesine göre, vakıf hastanesi bünyesinde Rum vatandaşlar için ‘İhtiyarhane’ olarak kullanılması gereken bir yeri, kızınız İnci Kocasu'nun da ortak olduğu Sur şirketine 15 yıl kira sözleşmesi ve düşük bir kira bedeli -1995'teki aylığı 250 milyon- ile vermeniz Vakıflar Yasası'na aykırı değil midir? Bir vakıf yöneticisi, yakınına çıkar sağlayabilir mi? Ayrıca ilgili devlet kurumlarından onay almadan Adil Emecan size neyin karşılığı imar ruhsatı verdi?

İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne...

Bir vakıf malının amaç dışı kullanımına nasıl izin veriyorsunuz? Bir azınlık vakfının 3 yıldan fazla süreli kira sözleşmesinin izne tabi olduğunu bilmiyor musunuz? Koruma Kurulu'ndan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden izin almadan binaların tadilat, tamirat ve ek bina yapılması mümkün müdür?X