Gündem Haberleri

  Yalçın Akbulut: Şahsa yaklaşmam dahi söz konusu değil

  AA
  26.12.2014 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın altıncı duruşmasında, sanık avukatlarının tevsi tahkikat taleplerinin reddine, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına, tutuklu sanık Mevlüt Saldoğan'ın sağlık sorunları nedeniyle mazeretli sayılmasına karar verildi. İşte sanıkların duruşmadaki savunmalarından satırbaşları:

  Savcının tutuklanmasını talep ettiği polis memuru Yalçın Akbulut, hiçbir suçunun olmadığını öne sürerek "Bana verilen görev eylemcileri sokağa sokmamaktı. Kesinlikle gözaltı değil. Ben eylemcileri uzaklaştırdım şahısların yanına gayri ihtiyari gidiyorum. Şahsa yaklaşmam dahi söz konusu değil. Varsa bir şahsı kovalamaktan dolayı suçum vardır. Savcının hakkımdaki mütalaasına katılmıyor beraatimi istiyorum" şeklinde konuştu.

  "KAÇMA SÖZ KONUSU DEĞİL"

  Tutuklu sanıklar Muhammet Vatansever, İsmail Koyuncu, Ebubekir Harlar, Ramazan Koyuncu da savcının mütalaasını kesinlikle kabul etmediklerini, kaçma gibi bir durumlarının söz konusu olmadığını söyledi. 17 aydır suçsuz yere cezaevinde kalarak mağdur edildiklerini öne süren sanıklar, beraatlarını talep etti.

  "COP VURMUŞTUR SÖYLEMİ YOK"

  Yalçın Akbulut'ın avukatı Selim Karakoyun, savcının müvekkili için istediği tutuklama talebinin çok ağır olduğunu iddia etti. Karakoyun, şunları kaydetti: "Benim müvekkilim için 'şunu yapmıştır' diyen hiçbirisini görmedik. 'Cop vurmuştur, tekme atmıştır başka bir şeyle müdahale etmiştir' diye bir söylem yok. Diğer sanıklar için söyleniyor ama benim müvekkilim için sadece iştirak edildiği söyleniyor. Ortada eylem yok. Döverken, vururken hiçbir görüntü yok. HTS kayıtlarında bizimle ilgili hiçbir şey yok ama biz olay yerinde olduğumuzu söylüyoruz. Olay yerinde olmamız da suç işlediğimiz anlamına gelmiyor. Ayrıca Ali İsmail Korkmaz'ın aldığı darbeler sağ tarafta. Ancak görüntülerde darp edilen kişinin tam tersi tarafından darbe aldığı görülüyor. Tutuklama talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum."

  "GÖRÜNTÜLERİN ÜZERİNDE DURULMADI"

  Şaban Gökpunar'ın avukatı Hasan Kanatlı ise görüntülerdeki kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının bilinmediğini, duruşmanın seyri açısından kesinlikle bu konunun netleştirilmesi gerektiğine inandıklarını vurguladı. Ebubekir Harlar'ın avukatı Kaan Yırtımcı, görüntü kayıtları üzerinde yeteri kadar durulmadığını öne sürdü.

  "DURDURULMASINA YARDIM ETTİ"

  Basında siviller ve polislerin birlikte sopalarla dövdüğü yönünde bir izlenim oluşturulmaya çalışıldığını iddia eden Yırtımcı, şunları kaydetti: Basında pompalandığı şekilde gelen geçeni bu sivillerin sürekli dövdüğü olayı değil. Bunun netleşmesi gerekiyor. Hiçbir olaya karışmamış müvekkillerim basketçi gibi bir anda savunma yapmaya başlıyor. 'Yakalayın' diye talimat var, polislerin mert olmasını beklerdim ama bunu söylemiyorlar. Polis 'durdurun' dediyse ve müvekkilim bu olaya onun üzerine karıştıysa kastının buna göre değerlendirilmesi gerekir. Benim müvekkilim dövülmesine değil durdurulmasına yardım etmiştir. Müvekkilimin atılı suçtan beraatini ve tahliyesini talep ediyorum."

  "SURETTEN İBARET AMA ALİ İSMAİL OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR"

  İsmail Koyuncu'nun avukatı Fatih Karabük de savcının mütalaasını kabul etmediklerini, yazılı verdikleri savunmaları yinelediklerini dile getirdi. Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenlerin faillerinin henüz belirlenemediğini, görüntülerde bir suretten ibaret olan kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğu iddia edilerek yargılamanın yapıldığını öne süren Karabük, "Dosyadaki delillere dayanarak kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğunu söylüyoruz. Somut bir dayanağa dayanmadan bir gölgeden ibaret görüntü büyütülerek 'Ali İsmail'e benziyor' deniliyor ve net ifade kullanılmıyor. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" diye konuştu.

  Ramazan Koyuncu'nun avukatı Damla Sezer, bu kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının netleşmemesi nedeniyle bütün sanıkların beraat etmesi gerektiğini ifade etti. Muhammet Vatansever'in avukatı Melike Baran İsmailoğulları da kamera kayıtlarındaki kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının netleştirilemediğini savundu.

  İsmailoğulları, müvekkilinin beraatini, aksi takdirde adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep etti.

  Hatay Barosu'nun müdahil olma talebi ve tevsi tahkikat talebinin değerlendirilmesi için duruşmaya 15 dakika ara verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı