Gündem Haberleri

  Yalanlarken doğruladılar

  Hürriyet Haber
  04.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Basın Merkezi, Hürriyet’in dün ’İftar vaktinde Allah’a emanet’ başlıklı haberini yalanlamak amacıyla yaptığı açıklamada olayı dolaylı şekilde doğruladı.

  Açıklamada kullanılan güvenlik kamerası kayıtları iftar saatinde yaklaşık 5 dakika boyunca korumaların görev başında olmadığını, Başbakanlık önündeki yasak alanda gazete ve TV muhabirlerinin serbestçe dolaşıp, görüntü alabildiklerini ortaya koydu. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamadaysa görevlilerin iftar vaktinde "Hiçbir boşluğa mahal bırakmaksınız görevlerinin başında olduğu" savunularak şöyle denildi:

  GÖREVİNİN BAŞINDALAR "Kamera görüntüleri Hürriyet’te saat 18.52’de çekildiği iddia edilen fotoğrafları yalanlıyor. Görüntülerde izleneceği gibi resmi üniformalı ve sivil giyimli koruma görevlilerinin hiçbir boşluğa mahal bırakmaksızın görevlerinin başında oldukları anlaşılıyor. Başbakanlık güvenlik kameraları tarafından tesbit edilen ve 1 Ekim 2007 günü, saat 18.47-18.54 arasındaki görüntüleri aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz."

  DİJİTAL KANITLI Oysa Hürriyet muhabirinin dijital fotoğraf makinasıyla 18.47 ile 18.52 arasında Başbakanlık’tan çektiği fotoğraflar tam iftar vaktinde Başbakanlık binası önünde koruma olmadığını kanıtlıyor.

  MUHABİRLER SERBESTÇE DOLAŞTI 18.48.36’da Hürriyet muhabiri, Kanal D muhabiri ve kameramanı görüntü alınması yasak olan Başbakanlık önündeki yolda, Merkez Bina’nın görüntüsünü çekerken, aynı durum güvenlik kameralarına da 18.48.50 olarak yansıdı. Bu anda Kanal D Muhabiri, gazeteciler için ayrılan şerit içinde yer alırken, kameraman ise çimlerin üzerinden atlayarak yasak bölgeye ilerliyor. Normal koşullarda Başbakanlık korumalarının bu duruma müdahale etmesi gerekirken, bina önünde sadece bir sivil koruma olduğundan bu müdahale de yapılamadı.

  TEK KORUMA VAR Başbakanlık’a ait internet sitesinde ise Başbakanlık Merkez Bina’nın 18.47 ile 18.54 arasındaki görüntüleri açıklandı. Bu görüntülerde kapıda nöbetçi olarak görev yapan iki resmi üniformalı polisin dışında sadece bir sivil koruma görülüyor. Görüntülerde Hürriyet’in haberinde de olduğu gibi 18.52’den itibaren bazı sivil koruma polislerinin binadan çıktığı da dikkat çekiyor. Böylece Hürriyet’in fotoğraflarında olduğu gibi 18.47 ile 18.52 arasında koruma olmadığı Başbakanlık görüntüleriyle de kanıtlanmış oluyor.
  Tarih Saat 07.10.1 18.48.36

  Bu fotoğraf Hürriyet muhabiri Hasan Tüfekçi tarafından 1 Ekim’de, saat 18.48.36’da çekildi. Dijital olarak çekiloiği için saat doğruluğu kanıtlanan bu karede, Başbakanlık kapısında iki polis, bir koruma var. Yasak alandaysa, Kanal D kameramanı, aynı Hasan Tüfekçi gibi dolaşıp çekim yapıyor.

  Tarih Saat 07.10.1 18: 48: 50

  Hasan Tüfekçi’nin en üstteki karesi, dün Başbakanlık Basım Merkezi’nin açıkladığı kamera görüntüleriyle doğrulandı. 1 Ekim saat 18.48.50’de Kanal D muhabiri ve kameramanı güvenlik görevlilerinin yokluğunda serbestçe çalışıyor. Hasan Tüfekçi’de aynı şekilde onları fotoğraflıyor.

  DÜN İFTARVAKTİ

  Önceki gün Hürriyet manşetinde ’Korumasız Başbakanlık’ haberinin yer almasından sonra dün, iftar saatinde olması gerektiği gibi bütün koruma görevlileri yerlerinde kaldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı