« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yalancı rüzgarlar

ALİ Sami Yen’de ıslıklanan Galatasaray, Şükrü Saracoğlu’nda bilinen Fenerbahçe ve Kharkiv’de Beşiktaş’ın içler acısı hali... Kendi kendine hava basan ve ülke takımlarının futbol oynadıklarını sanan bir milletiz.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

Resmen masturbasyon yapıyoruz. Cluj’u, Anorthosis’i sorarsanız, ya kayak merkezi ya kumarhane cenneti sanan futboldan bihaber, sadece bu sporun geyiğini yapan, dedikodusuyla uğraşan bir ülkeyiz. Resim ortada. Dede durur mu, Ertuğrul 2020’de Beşiktaş’ın başında durur mu? Bilmem... Ama bu ülkede futbol bildiğini sanan, gerçekte hiç anlamayan o kadar çok insan var ki...

Monaco’da kuralar çekildiğinde muhtemel 3 güçlü rakip ıskalanıp geçildiğinde, Galatasaray Bellinzona ile eşleştiğinde belliydi Cimbom’un gruplara kalacağı. Bellinzona bize göre iyi bir antrenman takımıydı. Ama ilk maçta 3 gol sığdırınca Galatasaray kalesine, değeri artan Bellinzona değil futbolu tartışılan Galatasaray’dı. Toplam değeri 7.4 milyon Euro olan Bellinzona’nın 114 milyon Euro değerindeki Galatasaray’ı eleyecek hali yoktu ya... Zaten 10 takımlı İsviçre Ligi takımlarının toplam değeri Galatasaray’ın değerinden sadece 28 milyon Euro fazlaydı. Neyse...

Takım olamamışsın

Dünkü maçı, "antrenman maçı" diye düşündüm. Ve Galatasaray gruplarda ne yapar gözüyle izledim karşılaşmayı. Hiç rahat olduğumu söyleyemem. Lincoln’ün kendine gelişi, Topal’ın takıma dönüşü olumlu gelişmeler. Ama takım oyunu, yardımlaşma, hızlı düşünme, geride savunmada hücum için atak üretme, çabuk hareket, alan değiştirme, blokların toplu hareketi yok, yok, yok. Vallahi az kalsın kazanacaktı Bellinzona.

Türk futbolunun hastalığı, bu oyunun ekip halinde oynandığını bilememek veya bilsek bile öğrenememek. Cluj, Roma’ya, Chelsea’ye; Anorthosis, Olympiakos’a, Panathinaikos’a, Werder Bremen’e kafa tutarken, bize de Bellinzona ile Metalist dayılanıyor.

Çünkü, takım olmayı becerme yolunda hamle yapmışlar. Çünkü, 34 yaşındaki Türk Sermeter’i de Bellinzona içine katmış, 7.4 milyon Euro’luk bütçesiyle kendi çaplarında bir takım olmuşlar. UEFA klasmanında 11. sıradayız. Evet, doğru. Yalancı rüzgarlar bizde anevrizmalara yol açıyor, felç oluyoruz. Dün son dakikalarda "Servet gol gol gol dedim" içimden. Galatasaray, dün akşamki futboluyla ligimizin topunu oynadı. Ama işimiz çok zor, yolumuz çok uzun.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.
Bunları da Beğenebilirsiniz