Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yalancı kim?

DOĞAN ULUÇ

Sakin konuşma stili, yumuşak tavrı, sol elinin baş parmağı havada jestlerini inceliyorum, şeker tatlısı bir adam Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton. Ekranda çocuk masumiyeti yansıtan çehresinde karşısındakini rahatlatan, güven verici bir görüntü var. Clinton'ın devlet adamlığının uzun vadede başarı seviyesini sosyoloji, ekonomi ve siyaset uzmanları tesbit edecek. Ama bana sorarsanız ABD Başkanı mükemmel bir poker oyuncusu olur.

Beyaz Saray kapısında, Oval ofiste, Camp David dönüşü Rose Garden'da helikopter inişinde kendisini kıstıran muhabirlerin sorularına inandırıcı yanıtlarını dinlerken ‘‘Elinde beş benzemez kağıtla karşıda ful ası olan oyuncuyu kaçırtır. Değme aktörler böylesine rol basamaz’’ diyorum.

Gazetecilerin merakı Clinton yönetiminin sağlık, eğitim reformları, kürtaj olayı, El Nino'dan zarar gören eyaletlerin durumuna yönelik değil. Hemen hepsi ABD Başkanı'nın seks kaçamakları hakkında meraklanıyor.

Soru-cevap alışverişinin bir kısmı şöyle:

‘‘Bay Başkan, sekreter Monica, Oval ofiste çok kez aşk yaptığınızı söylüyor. Hillary'le tatil gezinizde bir elbise, broş ve kitap alıp Monica'ya vermişsiniz, öyle mi?’’

‘‘Aramızda ahlak dışı cinsel birleşme olmadı. Beyaz Saray'da çalışanlara ara sıra hediye veririm.’’

‘‘Kathleen Willey (Beyaz Saray eski görevlisi) TV'de 1993'de odanızda mahrem yerini avuçladığınızı, zorla öptüğünüzü açıkladı.’’

‘‘Kocası intihar etmişti Kathleen'in. Ziyaretime geldiğinde bunalımdaydı, yanağından öperek teskin ettim.’’

‘‘Liseden arkadaşınız avukat Dolly Kyle 25 yıl aşk hayatı yaşadığınızı yazdığı kitapta açıkladı. İki yıl önce bir davette yüzünüze karşı ‘Telefonlarıma niye cevap vermiyorsun?' dedikten sonra küfür etmiş size.’’

‘‘Dolly eski bir okul arkadaşım. Sinirli gününe rastlamışım. Kitabını okumadım.’’

‘‘Gennifer Flowers (kabare şarkıcısı) 12 yıl süreyle seviştiğinizi basına, TV'ye anlatıyor.’’

‘‘21 yıl önce bir kez cinsel ilişkiye girdik.’’

‘‘Paula Jones'a otel odasında oral seks önermişsiniz? Boynundan öpüp ‘Biz güzel bir çift oluruz, Güzel ile Canavar' demişssiniz.’’

‘‘Bu dava konusu şimdi, yorum yapmam doğru değl.’’

Bill Clinton özel hayatının derinliğine inen bu suçlamaları öylesine rahat yanıtlıyor ki insanın aklı durur. ABD Başkanı'na iftira eden tek bir kadın olsa ‘‘Şipşak şöhret sahibi olma peşinde. Dergilere, TV'ye parayla röportaja çıkıp, ardından bir de kitap yazarak köşeyi dönmek istiyor’’ diyeceğiz.

Ama Beyaz Saray sekreterleri, kabare yıldızı Gennifer, Dolly Kyle'a ilaveten Arkansaslı diğer bir avukat Beth Coulson, 1982 Amerika Güzeli Elizabeth Ward, 2 Arkansas Güzeli Sally Perdue ve Lencola Sullivan, gene aynı yerden zenci muhabir Debra Mathis, ABD'nin İsviçre Büyükelçisi Larry'nin dul eşi Shelia Lawrence, hayat kadını Connie Hamzy, seçim kampanyası görevlisi Marilyn Jo Jenkins gibi bir düzineyi aşkın kadın var Clinton'ın kara kaplı aşk kitabında.

Çoğu birdiğerinden habersiz bu kadınların ABD Başkanı'yla aşk yaptıkları gerçek değil mi? Kocasını ‘‘Tüm bunlar aşırı sağcıların fesat tertipleri’’ diye savunan Hillary Clinton acaba kendi lafına inanıyor mu?

Acaba yalancı kim? Düzineyi aşkın kadın mı, yoksa ABD Başkanı mı?

Bill Clinton dünyanın en güçlü adamı. Kafasına estiğinde Kongre'ye danışmadan Basra Körfezi'ne kolordular, uçak filoları, savaş gemileri, akıllı füzeler gönderebiliyor. ‘‘Irak ufak bir yanlış yapsın, tepesine ineceğiz’’ diye BM'ye kafa tutabiliyor.

Dilinden düşürmediği insan haklarına rağmen toplumunu baskı altında tutan Çin'e ambargo yerine yeni kotalar, krediler açabiliyor. Yerkürenin önemli siyasi, ekonomik ve askeri gelişmeleri de gene süper ülke liderinin icazetiyle süregeliyor.

Clinton teflon tava gibi. Suçlamalar yapışıp kalmıyor üstünde. Amerikan halkı ülkenin gidişatından memnun, bunca seks skandalına rağmen yüzde 67'si Clinton'ın icraatını onaylıyor.

ABD Başkanı'nın kadın düşkünlüğü zina kapsamında dahi Amerikalarca höşgörüyle karşılanıyor.

Peki yalancılık? Yerküre toplumlarının kaderini etkileyecek güce sahip liderin yalancı olması tek kelimeyle ‘tehlikeli'.

X