Gündem Haberleri

  'Yalancı değilim. Yalancı sizsiniz'

  Ayşegül USTA/İSTANBUL, (DHA)
  25.12.2009 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası'nın 28’inci oturumunda çapraz sorgusuna devam edilen Yeni Parti Genel Başkanı tutuklu sanık Tuncay Özkan’ın Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan ve 18 Mayıs günü vefat eden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan’ı tanıdığını ancak hiç ortak projeleri olmadığını söyledi.

  Duruşma sırasında Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in “Sorguda hiç yalan söylemediğinizi söylediniz? Mustafa Balbay’ın yapmış olduğu bir görüşmede ’Tuncay Özkan aynı konuyu 3 kişiye farklı farklı anlatmış’ diye bir beyanı var”şeklindeki sorusuna Özkan, “Sayın savcı beni Mustafa’nın beyanıyla yalancı olmakla suçladı. Tanımadığım insanların benim hakkımdaki beyanlarını burada bana söyleyip, yalancı demek size yakışıyor mu? Siz huzurda yalan söylediniz. Çağırın insanları buraya hangi konuda yalan söylemişim. Yalancı falan değilim, yalancı sizsiniz. Size iade ederim”dedi.

  SAVCILARIN SORULARINA CEVAP VERDİ
  Çapraz sorguya geçilmeden önce Tuncay Özkan iddianamede TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmakla suçlandığını anlatarak savcıların sorularını bu iddialara ilişkin eylemlere ilişkin delilleri söyleyerek, sormalarını istedi.

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın’ın soruları ile Tuncay Özkan’ın verdiği bazı cevaplar ise şöyle:
  Mehmet Ali Pekgüzel: Türkan Saylan ile ortak faaliyetiniz oldu mu?
  Tuncay Özkan: Türkan Hanım’ı Doğu’nun yollarında gördüm. Ege’nin yollarında gördüm. Arada sırada gelirdi, dertleşirdik. Okul yapmaya gidiş gelişi sırasında. Onu ölmeden önce tanıdığım için de binlerce şükürler olsun. Kendisiyle ortak hiçbir projemiz olmadı. Sadece Çağlayan mitingine katıldı. Türkan Hanım'la ilgili çalışmalarınızda benim verdiğim gizli bursları da açık ettiniz. Teessüf ederim. Türkan Hanım bana kimi gönderirse kapıda karşılarım, kapıdan yolcu ederim. Türkan Hanım’ı o kadar severim"

  TOPLANTI DEĞİL, GÜZEL BİR YEMEKTİ
  Mehmet Ali Pekgüzel: 17 Mart 2008’de Hurşit Tolon ile yaptığınız toplantıya Erdal Şenel katıldı mı? Toplantıda neler konuşuldu?
  Tuncay Özkan: Hurşit Paşa emekli olduktan sonra ilk kez karşı karşıya geldik ve yemek yedik. Bir konferansta olduğum için geç kaldım. Gittiğimde Hurşit Tolon ve Erdal Şenel oturuyorlardı. Ben gittikten sonra 15-10 dakika oturduk. Daha sonra kalktık. Erdal Şenel eşinin açtığı resim sergisini haber yaptığım için teşekkür etti.
  Mehmet Ali Pekgüzel: Kimler katıldı toplantıya?
  Tuncay Özkan: Toplantı değildi, yemekti.
  Mehmet Ali Pekgüzel: Özel bir yemek mi?
  Tuncay Özkan: Özel değil, güzel bir yemekti.

  TURHAN ÇÖMEZ’İ BİR KERE GÖRDÜM
  Mehmet Ali Pekgüzel: Hurşit Tolon ile yaptığınız bir telefon görüşmesinde Turhan Çömez ile görüşmenizde yarar olduğunu söylüyor. Bu görüşmeden sonra Turhan Çömez ile görüştünüz mü?
  Tuncay Özkan: Turhan Çömez’i bir kere gördüm. Seçimlerde canlı yayına geldi.

  15 GÜN OTURMA EYLEMİ YAPTIM
  Mehmet Ali Pekgüzel: Cumhuriyet Gazetesi ile organik bağınız var mı?
  Tuncay Özkan: İletişim Fakültesi’nde okurken Cumhuriyet Gazetesi’nin ve Gırgır dergisinin okul kütüphanesine alınması engellendi. 15 gün oturma eylemi yaptım. Bu yüzden okuldan atıldım. Cumhuriyet Gazetesi benim için okul oldu, yuva oldu. Cumhuriyetin ruhunu sevdim. Ayrıldıktan sonra organik bağımı kestim. Cumhuriyet benim ruhum. Eğer Cumhuriyet'ten dolayı bana bir ceza kesecekseniz kesin cezamı.

  YALANCI DEĞİLİM, YALANCI SİZSİNİZ
  Mehmet Ali Pekgüzel: Sorguda hiç yalan söylemediğinizi söylediniz? Mustafa Balbay’ın yapmış olduğu bir görüşmede ‘Tuncay Özkan aynı konuyu 3 kişiye farklı farklı anlatmış’ diye bir beyanı var.
  Tuncay Özkan: Sayın savcı beni Mustafa’nın beyanıyla yalancı olmakla suçladı. Tanımadığım insanların benim hakkımdaki beyanlarını burada bana söyleyip, yalancı demek size yakışıyor mu? Siz huzurda yalan söylediniz. Çağırın insanları buraya hangi konuda yalan söylemişim. Yalancı falan değilim, yalancı sizsiniz. Size iade ederim.
  Mehmet Ali Pekgüzel: Ergenekon örgütünün sivil toplum örgütlerini yönlendirmesi...
  Tuncay Özkan: Ergenekon örgütü ile ilgili dellilerimi söyler misiniz?
  Mehmet Ali Pekgüzel: Ergenekon örgütü üyeleri ile ilişkileriniz var.
  Tuncay Özkan: Bütün yaşamım Ergenekon üyeliğimin delili mi oluyor? 1986’da beri sivil toplum örgütlerinin içindeyim. Bütün sosyal hayatım sivil toplum örgütlerinin içinde geçiyor. O zaman heryerde o suçu işliyorum.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı