Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yalancı bakan özür diledi

  Hürriyet Haber
  10 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ekim 2011 - 12:02

  İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, yakın bir arkadaşını iş ilişkilerinde kullandığının ortaya çıkmasının ardından özür diledi.

  Muhafazakar Partili Fox'un, Sri Lanka Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede yakın arkadaşı Adam Werritty'yi "resmi yardımcısı" gibi tanıttığı, Dubaili iş adamlarıyla bağlantı sağlamasına yardım ettiği, Libya ve Afganistan’daki ihalelerle ilgili gizli bilgileri verdiği öne sürülmüş, Fox iddiaları reddetmişti.

  Ancak dün ortaya çıkan, Sri Lanka haber kanalının çektiği görüntüler bakanı yalancı çıkardı. Geçen Aralık ayında Londra’da bir otelde çekilen görüntülerde Werritty, Fox ile birlikte, Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa ile el sıkışırken görülüyor.

  Olayı öğrenir öğrenmez “Fox'a güvenim tam” diyen İngiltere Başbakanı David Cameron, son gelişmelerin ardından hükümet soruşturması emri verdi. Kabinedeki diğer bakanlar da Fox’a verdikleri desteği çekti.

  Fox yarın Parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası'nda yapacağı konuşmadan önce bugün yaptığı açıklamada, "Hatalar yapıldığını kabul ediyorum. Bundan dolayı özür diliyorum. Yine de konuya ilişkin soruşturma yürütülmeli. Yarın Avam Kamarası'nda konuya ilişkin soruları yanıtlayacağım" dedi.

  Savunma Bakanlığı Fox ile Werritty arasındaki çalışma ilişkileriyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmada Fox'un "bakanlık kurallarını" ihlal edip etmediğini araştırılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı