Gündem Haberleri

  Yaktılar et lokantası yaptılar

  Hürriyet Haber
  03.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nin yakılması sonucu 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların 14. yıldönümü nedeniyle iki ayrı anma programı yapıldı.

  Aralarında Cem Vakfı ve Hacı Bektaşı Veli Kültür Vakfı’nın da bulunduğu sivil toplum örgütleri, ayrı bir anma programı gerçekleştirirken, CHP, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de katıldığı ayrı bir anma yaptı. CHP dışındaki diğer partilerin de destek verdiği, sivil toplum örgütlerinin programı, sabah Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önüne siyah çelenk koyulmasıyla başladı. Yaklaşık 50 kişiden oluşan grup, daha sonra ellerinde kırmızı karanfillerle Madımak Oteli’ne yürüdü. Bu program bittikten sonra, bu sefer 100 kişilik CHP grubu, aynı güzergahı izleyerek otele yürüdü ve onlar da otel önüne karanfil bıraktı. Sivas Olayları’nın 14’üncü yıldönümü nedeni ile son etkinlik, KESK, Alevi Bektaşi Birliği Federasyonları, Sivas’taki sivil toplum örgütleri ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından düzenlendi. Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, Madımak Oteli’nin altındaki İskender Lokantası’na tepki göstererek "Şu et lokantası, ülkeyi yöneten siyasi partilerin Aleviler’e baktığının görüntüsüdür. Hiçbir vicdan, insan, insanların diri diri yakıldığı yere et lokantası yapmaz. Bu Sivaslıların ayıplarıdır. Bu lokanta, oraya girenlerin paralar sayesinde oradadır. Utanma yok mu, vicdan yok mu sizde" dedi.

  Onbinler yürüdü

  Ethembey Parkı önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, ellerinde taşıdıkları döviz ve pankart ve sloganlar eşliğinde Mevlana Caddesi boyunca yürüyerek kent meydanına geldi. ’Sivas’ın hesabı sorulacak’ sloganları atan kalabalık ’Katiller halka hesap verecek’ dövizleri taşıdı. Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasından sonra, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarının en önde olduğu grup Atatürk Caddesi üzerinden Madımak Oteli’ne yürüdü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı