Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yaklaşık 4 milyon Türk hakkını istiyor

  Ali VARLI / BERLİN
  02 Haziran 2017 - 15:00Son Güncelleme : 02 Haziran 2017 - 15:00

  Almanya'dan kesin dönüş yapan Türklerin primlerinin tümünü almak için mücadele başlatan Uluslararası Hak Arama Derneği Başkanı Hasan Fettah, konuyu TBMM İnsan Hakları Komisyonuna taşıdı.

  ULUSLARARASI Hak Arama Derneği Başkanı Hasan Fettah, Almanya'dan kesin dönüş yapanların primlerinin tamamının iade edilmesi konusunu TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Ankara’da görüştü. Fettah, “Konuyu Sayın Yeneroğlu ile konuştuk. Kendisine bilgi verdik ve bize bu konuda yardım etmesini istedik” dedi. 1970’li yıllardan itibaren günümüze kadar Almanya’dan yurda kesin dönüş yapanların sayısının 4 milyon civarında olduğunu belirten Fettah, şunları söyledi:

  AİHM BAŞVURUYU KABUL ETTİ

  “Yıllarca Almanya'da çalışıp yurda dönen vatandaşlarımız var. Almanya bu insanların hak ettiği primleri ödemiyor. Biz de bu alanda mücadelemizi yıllardır sürdürüyoruz. Almanya’dan alınacak prim miktarının milyarlarca euro tutarında olduğunu biliyoruz. Primlerin ödenmesini sağlamak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Almanya'ya karşı dava açtık. Almanya, kesin dönüş yapan başka ülke vatandaşlarına hem çalışanlardan hem de işverenlerden kesilen primlerin tamamını ödüyor. Ancak Türk vatandaşlarına bu ödemeyi yapmıyor. AİHM'ye yaptığımız başvuru kabul edildi. Şimdi de TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı'na başvurduk. Bilgi verdik. Yeneroğlu konuyu inceleyeceğini ve bize destek olacağını söyledi” dedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı