Yakıt almadan 1000 km gidecek

Hürriyet Haber
12.10.2005 - 10:26 | Son Güncelleme: 12.10.2005 - 10:26

Tofaş ve Aygaz, hiç yakıt almadan benzin ve LPG kullanarak 1.000 kilometre kesintisiz yol yapabilen Albea’yı tanıttı. Benzinli araca göre 1.400 YTL fiyat farkı bulunan çift yakıt sistemli Fiat Albea’nın klimasız modeli 21 bin YTL, klimalı modelin ise 22.8 bin YTL’den satılacak.

TOFAŞ, gelişen talebi dikkate alarak Aygaz ile ortak yürüttüğü proje sonucu geliştirdiği yeni nesil çift yakıt sistemli (benzin+LPG) Fiat Albea modelini 21 bin YTL’ye satışa sundu. 1.2 motorlu benzinli Albea yakıt almadan 650 km. yol yapabilirken, çift yakıt sistemli Albea ile 1.000 km. kesintisiz gidilebiliyor. Tofaş Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven, Tofaş’ın geçmiş yıllarda 30 bin adete yakın LPG’li araç üretme fikri bulunduğunu hatırlatarak, ancak zaman içinde hükümet politikaları, LPG’nin fiyatındaki artış ve piyasada daralma sonucunda üretimlerini sıfırladıklarını söyledi.

EN İYİSİ FABRİKADAN:

Gelişen teknolojileri göz önüne alarak ve gelişen talebe kulak vererek tekrar çok daha organize bir şekilde LPG’li /images/100/0x0/55eab3ccf018fbb8f8914726araç üretmeye karar verdiklerini belirten Ataseven, güvenlik konusunda risklere meydan vermemek için en iyi çözümün, fabrikada baştan itibaren LPG’li araç üretmek olduğunu kaydetti. LPG’li araç üretme konusundaki Ar-Ge çalışmalarını Aygaz’ın desteğiyle gerçekleştirdiklerini dile getiren Ataseven, yeni aracın yanma ve çarpma testlerinin de İtalya’daki Fiat merkezinde yapıldığını söyledi. Ataseven, Fiat Albea LPG versiyonunun başlangıçta sadece 1.2 litre 16V 80 beygir gücündeki motorla beraber pazara sunduklarını belirterek, ileride pazarın gelişmesine paralel olarak diğer motor seçeneklerini geliştirmeyi, hatta ihracat yapmayı düşündüklerini kaydetti. Ataseven, benzinli araca göre 1.400 YTL fiyat farkı bulunan çift yakıt sistemli Fiat Albea’nın klimasız modelinin 21 bin YTL, klimalı modelin ise 22.8 bin YTL fiyatla satılacağını bildirdi. Önümüzdeki dönemde talebin daha da gelişeceğini düşündüklerini dile getiren Ataseven, ilk aşamada toplam satışları içinde yeni modelin yüzde 10 pay almasını öngördüklerini kaydetti.

Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi ise, Ar-Ge harcamalarını finanse ettikleri çift yakıt sistemli Fiat Albea’nın, Türkiye otogaz pazarındaki yanlış uygulamalar ve yaşanan sorunlara çözüm olacağını belirterek, LPG’li Albea’nın deposundaki hem benzin hem de LPG’yi kullanarak kesintisiz 1000 kilometre yol yapabileceğini söyledi. Neyzi, fabrika üretimi LPG’li araç konusunda Tofaş ile yaptıkları görüşmelerin 2002 yılında başladığına işaret ederek, ‘2003 yılında alınan karar ile 2004 yılından bugüne kadar aracın Ar-Ge faaliyetleri yürütüldü. Ar-Ge çalışmalarının ardından da Temmuz 2005’ten itibaren LPG’li yeni nesil Fiat Albea üretimine başlandı’ dedi.

1.5 MİLYON LPG’Lİ ARAÇ:

Türkiye LPG sektörü 500 bin kişilik istihdam sağladığını vurgulayan Neyzi, ‘Aygaz olarak her yıl ortalama 50 milyon dolar yeni yatırım yapıyoruz. 1 milyon tonluk LPG satışla yüzde 26 oranında pazar payına sahibiz’ dedi. Yollarda 1.5 milyona yakın LPG’li aracın gezdiğine dikkat çeken Neyzi, otogazın benzine göre yüzde 30-35 daha ekonomik ve benzine göre egzoz emisyon değerleri önemli ölçüde düşük olduğu için daha çevreci olduğunu kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı