Dünya Haberleri

  Yakışıklı patronun elemanı daha iyi çalışıyor

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTALYAN Ansa Haber Ajansı'nın haberine göre İtalya'da yakışıklı patronların elemanları daha iyi çalışıyor, sık sık zam istemiyorlar.

  İtalya'da 350 şirketi kapsayan bir araştırma yapıldı. Ve İtalyanlar'ın patronlarının dış görünüşüne büyük önem verdikleri ortaya çıktı. Yakışıklı patronların kadın ve erkek çalışanları, daha az ücret artışı talebinde bulunuyor ve işyerlerinde işle ilgili daha az stres yaşanıyor.

  Bu olayın, İtalyanlar'a özgü bir özellik olduğu söyleniyor. Çünkü Avrupa'nın diğer ülkelerinde de benzer anketler yapılmış. 100 üzerinden değerlendirildiğinde İtalyanlar, % 95 ile dış görünüşe en çok önem veren ulus. İtalyanlar'ı 76 ile Portekizliler, 63 ile İspanyonllar, 47 ile Fransızlar izliyor. İngiliz, Alman ve İsveçliler ise dış görünüşe en az önemi veriyorlar.

  Antropolog Massimo Cicogna, ‘Bu fiziksel özellikleri ve dış görünüşü abartan Latin kültürünün bir izdüşümü. Protestan kültürde ise dış görünüşü fazla düzgün olan bir insan, güvenilir bir patron olarak algılanmıyor. İtalyanlarda ise tam tersi’ diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı