Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yakında savaş barışla bitecek

  Faruk BALIKÇI-Muzaffer DURU Canan ALTINTAS-Muharrem KONTAZ / DHA
  14 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ekim 2007 - 13:03

  Kürtçe romanın ustası Mehmed Uzun, dün Diyarbakır’da 20 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Vasiyeti üzerine cenazede konuşan Yaşar Kemal, "Yakında bu savaş barışla bitecek" dedi. DTP Genel Başkanı Türk de Uzun’un, Kürtlerin birliğini istediğini vurguladı.

  KANSER hastalığı nedeniyle perşembe günü yaşamını yitiren yazar Mehmed Uzun, dün Diyarbakır’da törenle toprağa verildi. Uzun’un vasiyeti üzerine törende konuşan Yaşar Kemal, Güneydoğu’daki olaylara değinerek, "Yakında bu savaş barışla bitecek" dedi. Kemal konuşmasında, bir edebiyatçının cenazesinde bu kadar kalabalığın ilk defa görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

  BÜYÜK ADAMDI Siz hepiniz sağolun. Mehmed her şeyimdi. Bu adam büyük bir adamdı. Mehmed için kitaplar yazılacak, destanlar, şiirler yazılacak. Bunca zorluklar içinde başeserler yazmayı başardı. Mehmed bir halkın gözbebeği olacaktır. Buna inanıyorum. Mehmed modern Kürt romanını yaratmış bir ustadır. Roman ne demektir, bir uygarlık demektir. Bizim Kürtçe’nin romanını Mehmed yarattı. Kürt asıllıyım ancak Kürt yazarı değilim. Mehmed bir Kürt yazarıdır. İşini her şeyden iyi görmüştür. Kürt romanının dilinin dikenli yolunu açmıştır. Bu kültüre büyük bir katkıdır.

  SAVAŞI OYUN SANIYORLAR Yaşamı boyunca konuşmalarıyla, eserleriyle savaşa karşı koydu. Ne olursa olsun, kimler karşı koyarsa koysun Türkiye barışa kavuşacaktır. Ben de buna inanıyorum. Yakında bu savaş barışla bitecektir. Mehmed mezarında rahat edecektir. Savaşın sürmesi için hiçbir neden yoktur. Bu savaşı oyun sanıyorlar. Kimse hiçbir sebep bulamaz. Bugün oyun sanıyorlar savaşı. Belayı o savaşı isteyenler bulacaktır, halklarımız değil.

  TÜRK: AMACI KÜRTLERİN BİRLİĞİ

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de konuşmasında, "Mehmed Uzun, Nobel ödülünü hak etmiş. Ama önemli olan halkın verdiği ödül olmuştur" dedi. Türk, şöyle devam etti: "Mehmed genç yaşta hayatını kaybetti. Fazla yaşamak insanlara bir şey katmıyor. Kürtçe bir atasözü vardır ’Öküz ölür yalnız derisi kalır, yiğit ölür ismi kalır.’ İnsan, halkına sunduğu değerlerle ölçülüdür. Mehmed genç yaşta da ölse halkının sesi oldu. Sevgili dostum Mehmed 3 insanın konuşmasını istedi. Bu çok anlamlıydı. Düşünceler farklı da olsa Kürtlerin bir araya gelmesini, birlik ve dayanışmasını istedi. Onun istediği bizim konuşmamız değil, birlik ve diyalogdu. Bu mesajı beynimize kazıyacağız."

  Aileye teselli

  KÜRT yazar Mehmed Uzun’un eşi Zozan Uzun, arkadaşlarının yardımıyla cenazede hazır bulundu. Uzun’un oğlu Alan da, yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilebildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı