Gündem Haberleri

  Yakanın ocağı yansın

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  O kadar uyarı, gazete-TV haberi ve eğitime rağmen, anız yakmaya devam eden köylülerin çıkardığı yangında 500 hektar kızılçam ormanı kül oldu. Jandarma anız yakılan tarlaların sahiplerini gözaltına aldı. Keşan'ın Koru Dağı'nda çıkan yangın dün öğle saatlerinde hızını kesti.

  EDİRNE'nin Keşan İlçesi'nde anız yakılması sonucu çıkan orman yangınında 500 hektar kızılçam ormanlık alan kül oldu.

  Havadan 8 uçak, 4 helikopter karadan da askeri birlikler,orman ekipleri, itfaiye ve çok sayıda köylünün katıldığı söndürme çalışmaları sonunda yangın, dün öğle saatlerinde hızını kesti. Rüzgárın etkisiyle önceki gün hızla yayılan yangın gece Koru Dağı eteklerindeki kızılçam ormanlarına sıçradı. Yangın, yakındaki yerleşim birimi olan Yerlisu Köyü'nü de tehdit etti. Dün sabahtan itibaren söndürme çalışmalarına yeniden havadan ve karadan etkili biçimde başlandı. Yayılma hızı düşen ve kontrol altına alınma çalışmaları süren yangında toplam 500 hektar kızılçam ormanlık alan kül oldu.

  5 KÖYLÜ GÖZALTINDA

  Sazlıdere ile Gökçetepe Köyü arasındaki tarlalarda yakılan anızların orman yangınına neden olduğunu belirleyen jandarma, bu tarlaların sahibi Hüseyin Kayalı, Sezai Kayalı, Osman Kayalı, Osman Pazarlı ve İbrahim Pazarlı'yı gözaltına aldı.

  Keşan Belediye Başkanı Mehmet Gemici, Koru Dağı'nda yanan orman alanlarını yeniden ağaçlandırmayı düşündüklerini söyledi. Gemici, yangının söndürülmesinden sonra soğutma çalışmalarının 1 hafta süreceğini bildirdi.

  Gemici, ‘‘Keşanlılar olarak Koru Dağımızla iftihar ediyoruz. Ormandaki köylüler, geçimlerini, burada çalışarak ve orman ürünlerini satarak sağlıyor. Orman köylüleri, ormana gözü gibi bakar. Yangına sebep olan birkaç kişiyi, bu insanların dışında tutmak gerek’’ dedi.

  ANIZIN CEZASI 6 AYDAN BAŞLIYOR

  Orman içi ve tarım alanlarında anız yakmak 6831 Sayılı Orman Yasası'na göre yasak. Bu yasak valiliklerin düzenledikleri genelgelerle uygulanıyor. Yasağa uyulmaması halinde 289 milyon lira para cezası veriliyor. Ancak anız yakmanın çevreye verdiği zarar gözönünde tutularak cumhuriyet savcılıkları 6 aydan başlayan hapis cezası istemiyle dava açabiliyorlar.

  700 sorti

  Keşan'ın Sazlıdere ile Gökçedere köyleri arasındaki başlayan yangına havadan ilk müdaheleyi Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait uçak ve helikopterler yaptı. Yangın başladıktan itibaren yaklaşık 700 sorti yapan uçak ve helikopterler çevredeki gölet ve Saros Körfezi'nden sağladıkları suyu yangın bölgesine boşalttılar.

  500 hektar gitti

  Edirne'nin Keşan İlçesi'nde anız yakımının yol açtığı orman yangınında 500 hektarlık çamlık alan kül oldu. Gökçetepe Köyü yakınında başlayan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yerlisu Köyü'nün bulunduğu bölgeye yangının atlamaması için Keşan 4'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birlikler ile DSİ, Köy Hizmetleri dozerleriyle gece boyunca yoğun çaba gösterdi.

  Anız 633 hektar yaktı

  TRAKYA'da bu yıl, çoğunluğu anız yakmaktan kaynaklanan, 633 hektar orman alanı yandı. Edirne'de bu yıl çıkan toplam 7 yangından 5'i anız yakmaktan kaynaklandı. Bu yangınlarda toplam 435 hektar orman alanı yandı. Bu yıl il genelinde 70 anız yangınına müdahale ettiklerini belirten yetkililer, ‘‘Bu yangınlar söndürülmeseydi, geniş ormanlık alanlar yanacaktı. Tüm köylerimiz yangınlar konusunda uyarılıyor’’ dediler. Kırklareli ve Tekirdağ’daki orman yangınlarının büyük bölümü de anız yüzünden çıktı. Tüm köyler anız yakılmaması için sürekli uyrılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı