Gündem Haberleri

  Yakan ifadeler

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ERNK'lıdan Çelik'i ben ikna ettim 40 bin dolar aldık Karayılan'la

  görüştürdük Yardımcıdan PKK'ya para gönderdik Hollanda'da toplandık

  Emirler Karayılan'dan

  TUTUKLANAN HADEP'li üç belediye başkanının halen Diyarbakır'da tutuklu olan PKK Diyarbakır ERNK sorumlusu Abdülkadir Güzel ile Diyarbakır Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Tekin'in ifadeleri üzerine gözaltına alındığı ortaya çıktı. Hürriyet'in ele geçirdiği şok ifadelerde, Diyarbakır Belediyesi'nin PKK'ya para yardımı yaptığı, HADEP'li belediye başkanlarının Hollanda'da PKK'lı terörist Murat Karayılan ile toplantı yaptığı iddiası da yer aldı. PKK'lı Güzel, ifadesinde şu iddiaları sıraladı:

  Diyarbakır Belediye Başkanı Feridun Çelik bizim desteğimizle seçildi ve Çelik'i bu konuda bizzat ben ikna ettim.

  Diyarbakır Belediye Başkanı ile doğrudan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Tekin kanalıyla devamlı irtibat halindeydik.

  Belediye Başkan Yardımcısı Tekin kanalıyla elde ettiğim 40 bin doların büyük bir kısmını, PKK'nın dağ kadrosu için harcadık.

  Diyarbakır Belediye Başkanı ve yardımcısı, benim yaptığım organizasyonla Aralık 1999'da Hollanda'da PKK'lı terörist Murat Karayılan ile görüştü.

  YARDIMCISI KABUL ETTİ

  Diyarbakır Belediye Başkan Yardımcısı Tekin de suçlamaları kabul ederek, şu bilgileri verdi:

  18 Nisan 1999'da yapılan yerel seçimler öncesinde, HADEP'in seçim harcamaları için kurulan yardım sandığından 20-30 milyar lirayı PKK Diyarbakır ERNK sorumlusu Abdülkadir Güzel'e gönderdim. Seçimden sonra da, belediyenin ihale otopark ve benzeri gelirlerinden elde edilecek kayıt dışı paraların yüzde 2-3'lük bölümü de PKK'ya aktarılmak üzere verdim.

  Güzel'in organizesi ile 1999 sonunda Almanya'ya gittik Hollanda sınırında Murat Karayılan başkanlığında düzenlenen bir toplantıya katıldık. Bu toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik, Siirt Belediye Başkanı Selim Özalp, Bingöl Belediye Başkanı Feyzullah Karaaslan, feshedilen sürgünde Kürt Parlamentosu Başkanı Yaşar Kaya ile toplam 30 PKK'lı terörist katıldı.

  Karayılan toplantıda belediye başkanlarına talimatlar verdi. Bu talimatlar arasında PKK safında çarpışırken sakat kalanlara öncelikle iş verilmesi, çocuğu PKK'da bulunanlara maddi yardım yapılması, HADEP-PKK ilişkisinin çok gizli yürütülmesi de vardı.

  BAŞKANLAR: BİZİ ZORLADILAR

  Bu arada gözaltındaki belediye başkanlarının da bu suçlamaları kabul ettiği, bu konuda kendilerini PKK'nın zorladığını söyledikleri öğrenildi. Ayrıca Güzel'in yardımcısı olduğunu belirten ve TEDAŞ'ta çalışan Mustafa Yıldız da ifadesinde şunları söyledi: ‘‘Feridun Çelik'in belediye başkanı seçilmesi için çalıştım. PKK'ya aktarılmak üzere belediye başkan yardımcısı Ramazan Tekin'den 10-15 bin dolar aldım ve Güzel'e verdim.’’

  Sevgililer Günü'nde ‘PKK’ya katılın' toplantısı

  İSTİHBARATIN elde ettiği bilgilere göre 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Siirt'te ilginç bir toplantı gerçekleştiriliyor. Geçen ay, Siirt HADEP il binasında, saat 13.30-15.00 arasında yapılan toplantıda, HADEP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Niyazi Bulgan'ın, ‘‘PKK'nın yakında Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınacağını, bir yıl içinde de Kürt devletini kuracaklarını’’ söylediği ortaya çıktı. İstihbarat raporlarına göre, toplantıya, Siirt, Kurtalan, Baykan, Ziyaret ve Gökçebağ'dan 150 kişi katıldı. HADEP eski il Başkanı Veysel Turan ve Fahir Can'ın da katıldığı toplantıda Bulgan, şu konuşmayı yaptı:

  PKK'YA KATILIN

  ‘‘Kimse PKK'ya katılmakta tereddüt etmesin, bu sözüm aileler için de geçerlidir. Oğlu PKK'ya katılanlara her türlü maddi yardımda bulunacağız.’’

  Onlar konuştu başkanlar tutuklandı

  HADEP'li üç belediye başkanını işte bu iki kişi yaktı. Ramazan Tekin ve Abdülkadir Güzel. Ramazan Tekin, genel seçimler öncesi HADEP il yönetiminde görev aldı. Diyarbakır'da tekel bayiliği yapan Tekin, genel seçimlerden sonra Diyarbakır Belediye Başkan Yardımcılığı'na getirildi. Tekin, PKK ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklandı. Diyarbakır TEDAŞ'ta görev yapan Abdülkadir Güzel'in ise ERNK içerisinde kent merkezinde faaliyet yürüttüğü ve HADEP'li belediye başkanları ile ilgili ifade verdiği belirtiliyor. Güzel halen cezaevinde ve örgüt üyeliğinden yargılanmayı bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı