Gündem Haberleri

  Yakalanan Sayha Holding yöneticileri adliyede

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  10.10.2007 - 12:47 | Son Güncelleme:

  KONYA merkezli islami sermayeli batık Sayha Holding'in hapis cezaları Yargıtay tarafından da onanan 7 yöneticisinden 3'ü, polis tarafından yakalandı. 3 holding yöneticisi, polisteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Polis, hakkında kesinleşmiş 5 yıl hapis cezası bulunan holding başkanı Erol Doğru ile firari 3 yöneticiyi arıyor.

  Avrupa ve Türkiye'de yaklaşık 20 bin kişiden yüksek kâr payı vaadiyle para toplayan Sayha Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Doğru ile 7 yönetici hakkında açılan davada, Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi 5'er yıl hapis, 100'er bin YTL para cezası vermişti. Yerel mahkemenin kararı Yargıtay tarafından da onanmıştı. Bunun üzerine polis, haklarında tutuklama kararı çıkartılan yöneticilerden ilk olarak Başkan Erol Doğru'nun kardeşi Hasan Doğru'yu Afyonkarahisar'da yakalamış ve cezaevine konulmuştu. Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri dün gece saat 22.00 sıralarında aranan yöneticilerden Selehattin Genç ve Mehmet Öge'yi de yakalayarak gözaltına aldı. Yücel Çiftçi ise Ankara'da gözaltına alındı. Selehattin Genç ve Mehmet Öge, polisteki sorgularının ardından bu sabah adliyeye sevk edildi. Genç ve Öge hakkındaki tutuklama kararının yüzlerine okunarak vicahiye çevrilmesinin ardından cezaevine gönderileceği öğrenildi. Yücel Çiftçi'nin de bugün Ankara'da adliyeye sevk edileceği açıklandı.
  Polis, halen firarda olan Sayha Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Doğru ile yöneticiler Tevfik Tığlıoğlu, Ali Sağlık ve Mehmet Kayakuş'u arıyor.

  SAYHA HOLDİNG DAVASI

  Holdingzedelerin yüksek kâr payı vaadiyle yatırdıkları paraları alamadıkları gerekçesiyle Sayha Holding aleyhine açtıkları dava, Ekim 2005’te Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Holding Başkanı Erol Doğru ve 13 yöneticiye TCK’nın 158/1 maddesi gereği ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 5’er yıl hapis ve 100’er bin YTL para cezası cezası verildi. Yargıtay, kararı 4 Temmuz 2007’de Doğru’nun da aralarında bulunduğu 8 yönetici için onadı. Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi, zaman aşımı başlangıç süresini genel kurulun yapıldığı 19 Aralık 1999 olarak kabul etti. Holding yönetiminde bu tarihten önce görev aldığı belirlenen diğer 6 yönetici, dosyaları zaman aşamına uğradığı için davadan ceza almadı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı