Gündem Haberleri

  Yakalanan 3 casusun sorgusu sürüyor

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  24.12.2009 - 17:42 | Son Güncelleme:

  İZMİR, Aydın ve Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlenen operasyonlarda casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alanın 3 kişinin, Ege kıylılarındaki tesislerin, askeri alanların, askeri hareketliliğin görüntülerini para karşılığında yabancı ülke servisine pazarladıkları ortaya çıktı.

  Sorguları süren ve Adliye'ye yarın sevk edilecek olan şüphelilerden Bodrumlu fırıncı A.H.'nin kuzeni N.H. ile sık sık Yunan adalarına tekne taşımacılığı yaptığı, bilgileri de bu sıralarda bağlantı kurduğu kişilere şifreli olarak verdiği ileri sürüldü.

  Kentteki ve çevresindeki askeri tesislerinin görüntülerini, savaş gemilerinin hareketliği gibi konularda görüntü çekip, yabancı ülkelere satıldığı bilgisini alan İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin bir yıl boyunca gizlilik içerisinde sürdürdüğü teknik ve fiziki takip sonrasında, kimlikleri belirlenen, bağlantıları tespit edilen kişilere yönelik dün sabah saatlerinde operasyon düzenlendi.

  YUNANİSTAN'A GİDİYORLARMIŞ

  Eş zamanlı yapılan operasyonda, İzmir'de N.H., Bodrum'da kuzeni A.H., Aydın'da ise İ.S., gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerindeki aramalarda ise çok sayıda askeri ve kamu tesisleri ile savaş gemilerine ait görüntüler ele geçirildi.

  Terörlü Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan 3 kişinin, Ege kıyılarındaki, askeri ve kamu tesislerini, kıyı emniyeti faaliyetlerini, savay gemilerini, sayısını ve hareketliliğini belirleyip yabancı bir ülkeye para karşılığında sattıkları saptandı. Bodrumlu fırıncı A.H. ile kuzeni N.H.'nin yazları deniz taşımacılığı yaptığı bu nedenle de sık sık Yunan adalarına gittikleri, bilgileri de bu sıralarda bağlantı kurdukları kişilere şifreli olarak verdikleri ileri sürüldü.
  En son 22 yıl önce Yunanistan için casusluk faaliyetinde bulunan kişilerin yakalandığı İzmir'de gözaltında tutulan 3 şüphelinin ise yarın, işlemlerin ardından Adliye'ye sevk edilecekleri bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı