ANKARA HABERLERİ

Yakacık’ta dönüşüm vakti

Hürriyet Haber
24.06.2013 - 00:00Son Güncelleme : 24.06.2013 - 09:52

Yakacık Köyü Muhtarlığı tarafından yapılmış 80 daireden oluşan Hanedar Yapı Kooperatifi’ne ait binalar yıkılıyor.

Hürriyet Haber

Deprem ve doğal afetlere karşı çürük raporu verilen sekiz bloktan oluşan binaların yerine sağlıklı konutlar inşa edilecek. Yenimahalle Yakacık Mahallesi’nde, 20 yıl önce köy ihtiyar heyeti kararıyla yapılan Hanedar Yapı Kooperatifi’ne ait binalar yıkılıyor.
Mahalle statüsüne geçmeden köy muhtarı ve ihtiyar heyeti tarafından yapımı onaylanan ancak, deprem ve doğal afetlere karşı çürük raporu verilen sekiz bloktan oluşan binalar yıkılarak yerine sağlıklı konutlar yapılacak.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Başar Bal ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara İl Müdür Yardımcısı Nigar Duvan ile birlikte risk altında bulunan kooperatif binalarını yerinde inceleyerek yıkım kararı hakkında bilgilendirme yaptı.

BOŞALTMA KARARI

Plan, teknik ve malzeme açısından gerekli prosedürlerin ve standartların uygulanmadan yapılması nedeniyle her türlü riske karşı korunaksız olan binalarda derin çatlaklar ve kayma gerçekleşti. Binaların çökme riskinin yüksek olması nedeniyle harekete geçen bakanlık ve belediye, evlerin boşaltılması kararı aldı.

YAPILAR TEHLİKELİ

Başkan Yaşar, “Devletimizin bütün birimleri ile birlikte sorunlarınıza çare bulmak için çalışıyoruz. Binanıza yapılan beton, demir ve teknik yapılar her türlü tehlikeyi taşıyor. Yapılan incelemelerle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla bu binaların yıkılıp vatandaşa daha güvenilir, sağlıklı, dayanıklı, uygun binalar yapılması kararı alındı. Sizden istediğimiz tek şey bir an önce evlerinizi boşaltmanız” dedi.

KİRA YARDIMI

Çökme tehlikesinin her an yaşanabileceği kooperatif sakinlerine, sağlıklı ve güvenilir bir yaşam alanı yapılacağı sözünü veren Yaşar, ailelere kira yardımı yapılacağını söyledi. Can güvenliğinin her şeyi üstünde olduğunu kaydeden Yaşar, ailelere taşınmada da yardımcı olacaklarını söyledi. Kendilerinin de evlerini güvenilir bulmadıklarını ancak, gidecek yerleri olmadığı için oturmaya devam ettiklerini kaydeden vatandaşlar, “Şimdi devlet ve belediyemiz bize sahip çıkarak daha sağlam konutlarda oturmamızı sağlayacak” dedi. Yaşar, kendisine ilgi gösteren çocuklara da çeşitli oyuncaklar hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yakacık’ta dönüşüm vakti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yakacık’ta dönüşüm vakti haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı