Gündem Haberleri

  Yaka yaka ilerliyorlar

  Hürriyet Haber
  15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir taraftan ateşkes anlaşması için hükümeti masaya oturtmak isteyen bölücü PKK örgütü yakıyor, diğer yandan seçimlerin yaklaşmasıyla doğacak otorite boşluğundan faydalanmaya kalkışan arazi mafyası... Bu arada Yunanistan'ın yangınlarda parmağı olduğu öne sürüldü. İddiaya göre Yunanistan, kendi topraklarında çıkan orman yangınları nedeniyle Türkiye'yi sorumlu tutuyor ve PKK'yi taşeron olarak kullanıp ormanları ateşe verdiriyor.

  Son 5 günde başta İstanbul olmak üzere yurdun dört bir yanında peş peşe çıkan yangınlarda, onlarca yılda yetişen yüz binlerce ağaç kül oldu. Hedef olarak İstanbul'u seçen kundakçılar, 4 gün içinde 175 hektar ormanı katlettiler. Dün sabah da Sarıyer ve Demirciköy'de çıkan yangında bir hektar alan daha kül oldu.

  Hazine arazilerini parselleyip gecekonduculara pazarlayan arazi mafyası, yeni yerler açabilmek için, erken seçimin gündeme gelmesiyle harekete geçti. Arazi mafyasının yanı sıra, 1 Eylül’de ilan ettiği ateşkes çağrısının ardından hükümeti masaya oturmaya zorlamak isteyen bölücü PKK örgütü de ormanları hedef seçti. Gözlerini kırpmadan ormanlık alanları ateşe veren PKK ve arazi mafyası, el ele verip İstanbul'un ciğerleri, ormanları yaktılar.

  KUNDAKÇI TAKTİĞİ

  Ayrı ayrı bölgelerde ve birbirinin peşi sıra başlayan yangınlar, kundakçıların çok planlı hareket ettiklerini ortaya çıkardı. İstanbul'u yay gibi çevreleyen Yakacık-Aydos Tepesi, Maltepe-Başıbüyük, Ümraniye-Çekmeköy ve Ihlamurkuyu, Kavacık, Boğaziçi Üniversitesi'nin bahçesi, Ayazağa, Gazi Mahallesi Çatalca'da çıkan yangınlarda taktik hep aynı: Aynı bölgede çok noktada, ayrı bölgelerde aynı saatte. Uzmanlar, kundakçıların izledikleri taktikleri şu noktalarda topluyorlar:

  Aynı bölgede değişik noktalarda yangın çıkardılar.

  Aynı anda değişik yerlerde yangın çıkardılar.

  Yangınlar araçların ulaşmakta güçlük çektiği sarp bölgelerde çıkarıldı.

  Yangınlar, araçların ulaşamadığı bölgelere müdahele eden helikopterlerin çalışmalarını engellemek için akşam saatlerinde çıkarıldı.

  Daha rahat hareket edebilmek için haftasonunu seçip hem piknikçilerin arasına karışarak izlerini kaybettirdiler, hem de şüpheleri piknikçilerin üzerine kaydırdılar.

  POLİS ALARMDA

  1993 ve 1994 yıllarında bölücü PKK örgütü militanlarının ormanları peş peşe ateşe vermeleri üzerine operasyonlara başlayan ve sanıkları kısa sürede yakalayan İstanbul polisi, son yangınlardan sonra alarma geçti. Jandarma timleri ile birlikte İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekipleri bölücü PKK örgütü militanlarına karşı operasyonlara başlarken, Organize Suçlar Şubesi dedektifleri de arazi mafyasının peşine düştü.

  İşte orman katilleri

  PKK

  Arazi mafyası

  Gecekondular

  Sorumsuz piknikçiler

  Kaçak villa sahipleri

  İşte hedefleri

  İstanbul gibi büyük kentlerin yakınındaki ormanlık ve yeşil alanlar

  Milli parklar ve tabiatı koruma alanları

  Doğal ve tarihi SİT alanları

  Turistik bölgelerdeki ormanlar ve yeşil alanlar

  gecekondu ormanı böyle yiyor

  Bu kuşbakışı görünüm, uygar ülkelerde görülmez. Yakacık-Aydos'ta gecekondular, kaçak yapılar, büyük siteler ve ormanlar iç içe. Yıllardır yasadışı yapılaşmaya göz yumulması, politikacıların yıllardır bu tür yapılaşmayı desteklemesi, sonunda çirkin ve korkunç bir görünüm yarattı. ‘‘İnsanla orman asla dost olamaz’’ sözüne rağmen yetkililer, bu korkunç görünümü yok etmek için hiçbir ciddi girişimde bulunmadılar. Kötü ve acı bir şeylerin olacağını anlamak için, kâhin olmaya gerek yoktu. Facia, yıllardır ‘‘Ben geliyorum’’ diye bağırıyordu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı