KAYSERİ HABERLERİ

Yahyalı Camileri Güzelleşiyor

IHA
29.09.2015 - 15:14Son Güncelleme : 29.09.2015 - 15:15
IHA

Yahyalı Belediyesi tarafından başlatılan Camilerde Çevre Düzenleme ve Yenileme Projesi kapsamında ilçenin eski sanayi bölgesinde bulunan M Kemal Dedeman Cami’nde çalışmalara başlandı.
Hayırsever iş adamlarından merhum M. Kemal Dedeman tarafından 1973 yılında yaptırılan camide başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen ve çalışmalar hakkında bilgiler alan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, belediye tarafından başlatılan proje ve çalışmalar hakkında açıklamalar yaptı. Yahyalı’daki eski camilerde düzenleme ve yenileme çalışmaları yaparak, camilerde güzel bir görünüm ve rahat bir kullanım sağlayacaklarını belirten Başkan Esat Öztürk, 01-07 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası hatırlatarak, şimdiden tüm din görevlilerinin haftasını kutladığını söyledi. Başkan Öztürk açıklamasında Kayseri’de görev yaptığı yıllardaki çalışmalarından bahsederek, çalışmaları burada da yapmak istediklerini söyledi. Öztürk, “Kayseri’de yapmış olduğumuz güzellikleri buraya da taşımak istedik. Kayseri’de görev yapmış bir belediye başkanı olarak, buradaki camilerimizin de çevre düzenlemesini yapmış oluyoruz. Bunu biliyorsunuz ilk olarak Ulu Cami olarak bilinen merkez camimizde gerçekleştirdik. Orada camimizin çevresi düzenledik, etrafındaki dükkânlara tek tip tabela uygulaması, ışıklandırma ve cephe giydirmesini yapmış olduk” dedi. Camilerin önemine vurgu yapan Başkan Öztürk, camileri kalbe benzeterek şunları söyledi. Öztürk, “Camiler bizim kalbimiz. Müslümanların 5 vakit bir araya geldiği mekanlar. Buraların ‘Yüzük Kaşı’ gibi olması lazım. Camiler her zaman Müslümanların kalbi mesafesinde. Ve Kabe’nin de bir nebi şubeleri“ diye konuştu. Dedeman Cami’nde yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Öztürk, camideki çalışmalara destek veren Dedeman ailesine teşekkür etti. Başkan Öztürk, “M. Kemal Dedeman Cami, rahmet yad ettiğimiz işadamımız M. Kemal Dedeman tarafından yaptırıldı. Belki çocukluğumda da emeğimizin geçmiş olduğu bir cami burası. Namazda kıldığımız, mahallemde bulunan bir cami. Caminin etrafında sıkıntılar vardı. Etrafında çevre düzenlemesi yapıyoruz. Ben Dedeman ailesine teşekkür ediyorum. Belediyemize çok fazla yük olmadı. Belediyeler organizasyonu yaptıktan sonra, insanlarımız hayırsever, iş adamlarımız hayırsever. Kendi babalarına yakışır bir caminin, çevre düzenlemesinin yakışmadığını söyleyince sağ olsunlar hemen katkı verdiler. Biz organizasyonu yapmış olduk. İnşallah en kısa sürede çevre düzenlemesini yapacağız. Camilerimizi artık duvarla kapatmayacağız, Çocuklarımıza kapatmayacağız, cemaate kapatmayacağız. 5 vakit dışında da çocuklarımız buraya gelebilmeli. Camilerimizdeki düzenlemeler ile camilerimiz etrafı cıvıl cıvıl olmalı, çocuklarımız cami ile irtibatları kesilmemeli” diye konuştu. Yapılan düzenleme çalışmalarının yanı sıra camideki eski WC’nin yıkılarak, yeni bir umumi WC yapılmaya başlandığının müjdesi veren Başkan Esat Öztürk, “2015 yılında standartlarımız yükseldi Artık ücretsiz umumi WC’lerimiz de 4 yıldızlı olmaya başladı. Evde gördüğümüz o temizliği, camilerimizde de görmeyi arzu ediyoruz“ ifadelerini kullandı.
Yapılacak düzenleme çalışmalarının yanı sıra, imar planında caminin yanında bulunan yolunda açılacağını, otopark yapılacağını belirten Başkan Öztürk, cami etrafındaki bina ve dükkanlarda cephe düzenlemesi de yaparak kötü görüntünün önüne geçeklerini de ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Yahyalı Camileri Güzelleşiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Eylül 2015 tarihinde saat 15 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yahyalı Camileri Güzelleşiyor haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  02 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:18
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı