ANKARA HABERLERİ

Yahyalı Camii’nin Duvarlarında Usta Hattat Sakoğlu’nun İzleri Yer Alıyor

IHA
01.09.2015 - 16:11Son Güncelleme :
IHA

Keçiören’de yakında hizmete açılacak Yahyalar Merkez Camii’nin duvarlarında 17. Devlet Türk Süsleme Sanatlarında birincilik ödülünün de sahibi olan Kadir Sakoğlu’nun izleri yer alıyor.
Keçiören Belediyesi’ne bağlı Estergon Türk Kültür Merkezi’nde yer alan çini, tezhip, hat gibi Türk İslam sanat atölyeleri , bu alandaki başarılı sanatçıların eserlerini ziyaretçilerle buluşturmasına vesile oluyor. 16 yıldır hat sanatıyla uğraşan hattat Kadir Sakoğlu da 3 yıldır kalede yurt içi ve yurt dışından gelen konuklarla hat sanatının inceliklerini paylaşıyor ve gelen ziyaretçilere zaman zaman uygulamalı olarak gösteriyor. Kalede yer alan atölyelerin konukları arasında üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri de oluyor.
Yakında hizmete açılacak Yahyalar Merkez Camii’nin iç yazılarını düzenleyen 17. Devlet Türk Süsleme Sanatlarında birincilik ödülünün de sahibi olan Kadir Sakoğlu Sakoğlu, "İyi bir eseri ortaya çıkma süresi yaklaşık 6 aydır. Ben eserlerimde zemini de boyayarak esere özgünlük katmaya çalışırım, hiçbir eserim bu nedenle diğerinin aynısı değildir. Işığı yansıtmayan müze camı ile tablolaştırdığım eserlerimde ateş isi ile Arap zamkının eritilip dövülmesiyle elde edilen is mürekkebini kullanıyorum” ifadelerini kullandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Süsleme Sanatları Sanatkarı ünvanı da bulunan Sakoğlu, bir hat ustasının yetişmesi süresinin ortalama 10 yıl olduğunun altını çizdi. Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’nda eğitmenlik yapan Kadir Sakoğlu, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın sanatı desteklemesine de değinerek şunları kaydetti:
"KEÇMEK’lerde öğretmenlik yaparak yeni hat ustaları kazandırmayı amaçlıyor ve işlerin niteliğini artırmak için kalede de atölye çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başkanımız bizi bu alanda destekliyor ve biz de eserlerimizi ortaya koyarak bu eserleri değerli insanlara ulaştırma fırsatı yakalıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Keçiören’de konser veren Mustafa Ceceli’ye hediye edilen eser benim ortaya çıkardığım bir eserdi."
Öğrencilerini yetiştirirken sadece sanatın inceliklerini anlatmadığını, aynı zamanda ahlaki, felsefi, dini unsurlar konusunda da bilgi verdiğini ve böylece sanatın altyapısına zemin hazırladığını dile getiren Sakoğlu, Türkiye’de bu sanatın ustalarının sayısının 150 olduğunu, bunların sadece 5’inin Ankara’da bulunduğunu ifade etti.
Hat sanatında Türkiye’nin yetiştirdiği usta isimleri ise Mehmet Özçay, Osman Özçay ve Davut Bektaş olarak sıralayan Kadir Sakoğlu, Temmuz ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organize ettiği yurt dışı programına katılacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yahyalı Camii’nin Duvarlarında Usta Hattat Sakoğlu’nun İzleri Yer Alıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yahyalı Camii’nin Duvarlarında Usta Hattat Sakoğlu’nun İzleri Yer Alıyor haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı