Dünya Haberleri

  Yahudi’ye inkár Ermenilere çelenk

  Nerdun HACIOĞLU MOSKOVA
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermenistan ile İran arasında balayı havası esiyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün ikili ilişkileri geliştirmek için Erivan’a gitti. Dünyanın tanıdığı Yahudi soykırımını reddeden Ahmedinejad, Erivan’da bugün Türkiye’yi kızdırma pahasına sözde Ermeni Soykırımı Anıtı’na çelenk koyacak.

  DÜNYAYA çıkış yolları kapalı Ermenistan ile uluslararası toplumun yaptırımlarla izole etmeye çalıştığı İran arasında ABD’nin itirazlarına rağmen yeni bir balayı havası esmeye başladı.

  Ermenistan’ı bağımsızlığını ilan ettikten sonra ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı olan Mahmud Ahmedinejad, Erivan ile yakınlaşmanın Tahran’ın çıkarına olduğunu söyledi. Tahran’dan yola çıkmadan önce yaptığı açıklamada Ahmedinejad, "İran ile Ermenistan uluslararası sorunların çözümünde aynı görüşleri paylaşıyor. İkili ilişkilerde olduğu gibi bölgemizde mevcut problemlere de benzer yaklaşım sergiliyor olmamız, aramızda iyi bir işbirliği kurulabileceğinin garantisini teşkil ediyor" dedi.

  İki gün Erivan’da kalacak Ahmedinejad’ın Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile ikili anlaşmalara imza koyması bekleniyor. Ermenistan Meclisi’nde bir konuşma da yapacak olan Ahmedinejad, bugün Erivan’ın sunduğu ziyaret programı protokolüne uygun olarak 1915’te yaşanan olaylarla ilgili olarak inşa edilmiş olan sözde Ermeni Soykırımı Anıtına çelenk koyacak. Dünyaca kabul gören Yahudi soykırımının, Yahudilerin uydurduğu bir ’mitos’ olduğunu öne süren Ahmedinejad’ın sözde Ermeni soykırımı anıtını ziyaret etmesi, Tahran’ın Türkiye’ye yönelik yaklaşımıyla ilgili de önemli ipucu vermiş oldu.

  Bölgesel işbirliğini geliştirmesi hedeflenen gezide şu gelişmelerin yaşanması bekleniyor:

  Aras nehri üzerinde İran-Ermenistan sınırına ortak iki baraj inşa edilmesi için protokol imzalanacak.

  İki ülke arasında ikinci doğalgaz boru hattının inşa edilmesi ele alınacak. Ermenistan, İran’dan doğalgaz alımını artırarak, Rusya’ya alternatif oluşturmak istiyor.

  Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında inşa edilmesi kararlaştırılan Kars demiryolu projesine alternatif olarak Erivan’ın Tahran’a iddialı bir uluslararası ulaştırma projesi sunması planlanıyor. Erivan, Rusya-Gürcistan-Ermenistan-İran bağlantıları olan kuzeyden güneye yeni ulaşım koridoru açmak istiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı