"Yahudi karşıtlığı, İslam karşıtlığı gibi şeylerin Almanya'da yeri yoktur"

Ahmet İNCEL / MÜNİH - DHA
20 Eylül 2014 - 13:51Son Güncelleme : 20 Eylül 2014 - 13:56

Almanya'nın Münih kentinde Müslümanları temsil eden 5 büyük çatı kuruluşu Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği (DİTİB), İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ve Münih Müslümanlar Konseyi ve Almanya İslam Arnavut Merkezleri Birliği (UIAZD) ortaklaşa Münih DİTİB Merkez Camisi (DİTİM)'de bir etkinliğe imza attı.

Almanya genelinde düzenlenen "Müslümanlar nefret ve haksızlığa karşı ayağa kalkıyor" etkinliğinin Münih'teki organizasyonunda Federal Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz bir konuşma yaptı. Özoğuz konuşmasında, "Üstüne basa basa tekrar söylemek istiyorum: Yahudi karşıtlığı, İslam karşıtlığı gibi şeylerin Almanya'da yeri yoktur. Bunlara karşı beraberce mücadele edeceğiz" dedi.

Münih'teki etkinlikte çatı kuruluşlarının ortak bildirisini DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkan Yardımcısı Aykan İnan okudu. Çatı örgütleri bildirilerinde Almanya'daki cami kundaklama olaylarını kınarken, "Almanya'daki herkesi yanımızda görmek, beraberce nefrete karşı mücadele vermek ve haksızlıklara karşı koymak istiyoruz" dediler.
Etkinlikte, değişik dinlerin temsilcileri, Din Hizmetler Ataşesi Kuddusi Uysal, Eyalet Parlamentosu Milletvekili Arif Taşdelen (SPD) ve Münih Belediye Meclisi Üyesi Cumali Naz (SPD) hazır bulundular.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı