« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yahoviç Efendi !

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Okurken, gözlerime inanamadım.. Bir daha, bir daha okudum.. Okuduklarımı, sonraki günlerde tekzip edecek sandım.. Utanıp, ‘‘söylediklerim yanlış anlaşıldı’’ diye, inkar yoluna sapacak sandım.. Baktım ki, böyle bir niyeti yok.. Eh, o zaman sana anlayacağın dilden birşeyler söylemek şart oldu, Mirsad Yahoviç !

<ı>Bu ne demek?

Bir gazetedeki röportajında demişsin ki, ‘‘Houston Rockets, bonservisime 250 bin dolar veriyor. Efes Pilsen 1 milyon dolar istiyor. Aradaki farkı devlet karşılasın..’’

Hangi devlet ? Yoksa senin, ‘‘Devlet’’ adında bir arkadaşın mı var ? Devlet verse, önce fakir fukaraya verir. En azından, ekmeği 5 bin lira ucuz alabilmek için saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşına bir katkısı olur..

Efes'te 6 sene oynamışsın.. Bu kulüp sana bir kimlik vermiş, cebine de milyonlarca dolar koymuş.. Giderken, istemeyecek mi yani ? Aldıklarının bir bölümünü eski kulübüne cebinden öde, ne kaybedersin ? Houston Rockets'de bedava mı oynayacaksın ?

Hadi, buraya kadar olanını anladık diyelim.. Sonraki açıklamaları ise, tam bir felaket.. Şöyle buyuruyor Mirsad Yahoviç:

‘‘NBA'de Türkcan soyadı ile oynamak için, devletin yardım eli gerek. Amerika'daki Yugoslavlar (sana 750 bin doları veririz ama, eski soyadın olan Yahoviç'i kullanacaksın) diyorlar. Bonservis farkını ödeyeceğim. Ancak, Türk milli takımına bir daha adımımı atmayacağım. Amerika'da Türk olarak tanınıyorum. Ama bu sorunlar devam ederse, bundan sonrası için Türk olarak devam edemeyeceğim !’’

Şimdi sen beni iyi dinle, Yahoviç efendi.. Eski soyadını al ve NBA'de Yugoslav olarak oyna.. Sana kucak açmış bir ülkeyi şantajlarına alet edeceksen ve buna boyun eğecek varsa, yazıklar olsun ! Bu ülkenin, sen ve senin gibilere ihtiyacı yok..

Sporda üç kuruşluk başarı uğruna ne değerlerimizi yitiriyoruz, kimse haberdar değil.. Bunlarla, takımlarımız Dünya şampiyonu olsa ne yazar ! Gencecik, pırıl pırıl çocuklarımızı, ‘‘Bayrak’’ diye, ‘‘Vatan’’ diye hergün toprağa uğurluyoruz, şunun yaptığına bakın..

Eğer bundan sonra da ucuz başarılar için böyle insanları vatandaşlığa almaya devam edersek, o şehitlerimizin, o arslan yürekli kahramanlarımızın, mezarlarında kemikleri sızlayacak.. Bu, böyle biline!Bunları da Beğenebilirsiniz