« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yağsız Kırkpınar!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Güreş Federasyonu, minder güreşinin kaynağını yeniden canlandırmak için tarihi bir karar aldı. Bundan böyle Kırkpınar dahil yurdun dört köşesinde düzenlenen yağlı güreşlerin yarısı karakucak usulü yağsız, geri kalan yarısı da yağlanarak yapılacak.

Bu yıl ilk uygulamanın yapıldığı Kırkpınar'da minik-1, minik-2 ve teşvik boylarda karakucak sistemi uygulanırken, gelecek yıl bunlara tozkoparan eklenecek. Daha sonraki yıllarda da yağlı ve karakucak güreşlerinde eşitlik sağlanacak. Güreş Federasyonu'nun yağlı

güreşten sorumlu asbaşkanı Tevfik Kış, bu tarihi uygulama ile minder güreşine canlılık ve kaynak getirileceğini belirterek, ‘‘Ben ve Ahmet Ayık da dahil eski şampiyonlarımız karakucaktan mindere geldik. Ancak son yıllarda karakucak yapması gereken güreşçiler yağlıya geçince minderin bu hayati damarı kesilmiş ve kaynağı kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Yurdumuzda yağlı güreş ağırlıklı bölgelerimizde bundan böyle tertiplenen güreşlerde yüzde 50-50 karakucak ve yağlı güreşler yapılacak’’ dedi.
Bunları da Beğenebilirsiniz