Gündem Haberleri

  Yağmurdan önce kavuracak

  Hürriyet Haber
  24.08.2006 - 11:06 | Son Güncelleme:

  Sıcaklar kavurmaya devam edecek. Hafta sonu sıcaklık 35 dereceyi bulacak. İşte 5 günlük hava tahmini. <1+>Yeni

  Meteorolojiden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığı yarın ve hafta sonunda 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

  ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAĞMUR VAR

  Sıcaklar pazartesinden itibaren ise yerini yağmura bırakacak.

  EN SICAK AĞUSTOS

  Bu yılın ağustos ayında, yurt genelinde ölçülen hava sıcaklıklarının, ortalamaların üzerinde gerçekleştiği ve uzun yıllar ortalamasıyla, bu yıl ölçülen değerler arasında İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde 7-8, Akdeniz Bölgesinde ise 2-4 derece fark olduğu bildirildi.

  Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı yaptığı yazılı açıklamada, özellikle 10 Ağustos tarihinden itibaren Basra alçak basıncı ve buna bağlı sıcak ve kuru havanın, Türkiye'deki etki sahasını daha da artırdığını bildirdi.

  Arandı, bu sebeple, gölgede (Rasat siperi içinde) ölçülen en yüksek hava sıcaklığı değerlerinde bir miktar artış olduğunu belirtti.

  Arandı şu bilgileri verdi:

  “10 ile 20 Ağustos 2006 tarihleri arasında, uzun yıllar normal sıcaklık değerleri ile ölçülen değerler arasındaki fark, Akdeniz Bölgesinde 2-4, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde 4-5, Ege ve Güneydoğu Anadolu'da 6-7, İç ve Doğu Anadolu'da 7-8 derecelere kadar çıkmıştır.”

  Arandı, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahmin ettiği ya da ölçtüğü sıcaklık değerlerinin, Dünya Meteoroloji Teşkilatının belirlediği standartlarda, rüzgar akımlarına müsait, gölgede ve yerden yaklaşık 2 metre yükseklikte elde edilen değerler olduğunu da vurguladı.

  Değişik zeminlerde ya da tamamen güneşin altında yapılan ölçümlerin farklı sonuçlar vereceğinin aşikar olduğuna işaret eden Arandı, şöyle devam etti:

  “Bu tür ölçümler Dünya Meteoroloji Örgütü standartlarına uygun değildir. Kullanılabilirliği ve bilimsel değeri yoktur. Dolayısıyla son bir kaç gündür basında yer alan sıcaklık ve nem değeri, kurumumuz tarafından ölçülen değerler değildir.”

  Arandı, Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne bağlı meteoroloji istasyonlarında, 18-22 Ağustos tarihleri arasında ölçülen maksimum sıcaklık değerlerini de açıkladı.

  Buna göre, en yüksek sıcaklık, 20 Ağustos günü Manavgat istasyonunda 44,1 olarak ölçüldü. 19 Ağustosta Aksu beldesinde 43,6 derece olarak kaydedilen en yüksek sıcaklık, aynı gün Antalya Havalimanı İstasyonunda 43,5 derece olarak tespit edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı