Teknoloji Haberleri

  Yağmurdan enerji üreten güneş paneli

  Hürriyet Haber
  12.04.2016 - 05:02 | Son Güncelleme:

  Çinli bilim insanları, yağmur damlalarını elektrik enerjisine dönüştüren güneş panelleri üretmeyi başardılar!

  Yağmurlu havalar, güneş enerjisi hücrelerinin verimliliğini kaybettiği anlardan bir tanesi. Ancak Çinli bilim adamları, yağmur ve güneş enerjisi hücrelerini iyi bir dost haline getirmeyi başardı.

  Çinde robot garsonlar dükkan batırdıÇin'de robot garsonlar dükkan batırdı

  Bilim adamlarının geliştirdiği atom inceliğindeki grafen katman, yağmur damlalarını enerjiye dönüştürebiliyor. Böylece güneş panelleri, güneşin görünmediği en karanlık günlerde bile, yağmur yağdığı sürece enerji üretmeye devam edebiliyorlar.

  Yağmurdan enerji üreten güneş paneli

  Peki sistem nasıl çalışıyor? Su, grafene yapıştığından doğal bir kondansatör haline geliyor. Grafenin elektronlarıyla sudaki iyonlar arasındaki enerji farkı, elektrik üretmeye olana tanıyor. Sorun ise teknolojinin şu anki haliyle pek verimli olmaması. Panel, gelen enerjinin yalnızca yüzde 6,5'luk kısmını enerjiye dönüştürebiliyor. Bu oran, yüzde 22 gibi daha yüksek oranlara sahip panellerin gerisinde kalıyor.

  Üç güneşli gezegen keşfedildiÜç güneşli gezegen keşfedildi

  Araştırmacılar yeni grafen kaplı hücrelerin performansını iyileştirmeyi başarırlarsa, güneş enerjisinden faydalanmak için güneşli yerlerde yaşama zorunluluğundan kurtulabiliriz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 40 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI

  Etiketler: bilim adamı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı