Gündem Haberleri

  Yağmurcu

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hukuk sistemine acımasız bir eleştiri .

  john Grisham, sadece okurlar için değil, aynı zamanda sinemaseverler için de çok tanıdık bir isim. Belki de yapıtları en çok sinemaya uyarlanan yazar bile denebilir Grisham için. Şirket (The Firm), Pelikan Dosyası (The Pelican Brief), Müşteri (The Client), A Time to Kill ve The Chamber, Grisham'ın çok satan kitaplarından sinemaya uyarlanan, bir bölümü ülkemizde de gösterilen ve hatırı sayılır gişe hasılatları elde eden filmler.

  Bu kez de bir başka Grisham uyarlaması gösterime girdi sinemalarda: Yağmurcu. (Rainmaker)

  ABD'de toplam satışı 4 milyonu aşan, tam 28 hafta boyunca çok satanlar listesinde ilk sıralarda yeralan Yağmurcu, bir sinema ustasının, Francis Ford Coppola'nın yorumuyla beyazperdeye yansıyor.

  Yasal entrikaların ve ahlaki çöküntünün, zaman zaman mizahi ögeler de taşıyan ilgin bir eleştirisi Yağmurcu.

  Yönetmen Francis Ford Coppola, Grisham'ın eserini okur okumaz sinemaya uyarlamak için müthiş bir istek duymuş. ‘‘Öykü, hem atmosferi, hem de güçlü karakterleriyle en sevdiğim filmlerimden biri olan Godfather'ı (Baba) anımsattı bana.’’ diyor Coppola. ‘‘Roman yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı. Avukatlık mesleğinin deyim yerindeyse, 'belden aşağısını' böylesine işleyebilen ne bir kitap okudum ne de bir film seyrettim daha önce... Bu öyküye bir ölçüde kara film öyküsü diyebilirim. Ama kesinlikle bir gerilim öyküsü değil... Daha çok toplumsal konularla ilgili, şirketleşmiş bütün kurumların yoksullar üzerinde uyguladığı baskılarla ilgili bir öykü...’’

  Yağmurcu, genç ve hırslı bir avukatın çevresinde gelişen olayları konu alıyor. Hukuk Fakültesi'nden mezun olan idealist avukat Rudy'nin geleceğe yönelik planları vardır. Büyük davalar, büyük kazançlar gibi. Bunlara ulaşabilmek için ilk adım olarak deneyimli avukat Bruiser'ın yanında iş bulur. Memphis'in yeraltı dünyasıyla bağlantıları olan bu ilginç adamın yanında çok şey öğrenecektir genç Rudy.

  Senaryosunu da Coppola'nın yazdığı Yağmurcu gözalıcı bir oyuncu kadrosuna sbahip. Yeraltı dünyasının karanlık kişileriyle sıkı fıkı olan deneyimli avukat Bruiser rolünde Mickey Rourke var. Filmin genç ve idealist avukatı Rudy'yi ise Matt Damon canlandırıyor. Eski kuşaktan Jon Voight, Danny de Vito'nun yanısıra Romeo ve Juliet filminde Leonardo Di Caprio'yla birlikte oynayan Claire Danes ile Mary Kay Place, filmde rol alan diğer oyuncular.

  Yağmurcu'nun çekimlerine 1996 yılının Ekim ayında Memphis'te başlandı. Kentte, spor ve kongre salonu olarak kullanılan Memphis Piramidi, aynı zamanda filmdeki Great Benefit adlı sigorta şirketinin amblemi olarak da seçildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı