« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yağmura rağmen koştular

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü kutlamaları kapsamında "Halk Koşusu” düzenlendi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi'nin Atatürk Parkı'nda verdiği startla başlayan yarışta sporcular, Atatürk Caddesi ve Uğur Mumcu Meydanı'nı takiben, Ziyapaşa Bulvarı'nda koştu.

Maraton öncesi yağışlı hava nedeniyle zorlanan sporcuların, Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu'nun seslendirdiği marşlara tempo tutarak, ısınmaya çalıştıkları gözlendi.

Merkez Park'ta son bulan 21 kilometrelik yarı maratonda, erkekler kategorisinde 1:07.45'lik derecesi ile Mert Girmanalegese birinci, 1:08.04'lük derecesi ile Mooses Too ikinci, 1:08.23'lük derecesi ile Illiya Blavinski üçüncü oldu. Bayanlar kategorisinde ise 1:16.18'lik derecesi ile Bahar Doğan birinci, 1:16.20'lik derecesi ile Ümmü Kiraz ikinci, 1:19.20'lik derecesi ile Burcu Büyükbezgin üçüncülüğü elde etti.

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, yarı maratona 610 sporcunun, halk koşusuna ise 250 kişinin katıldığını belirterek, “Adana bir spor kenti. Yaptığımız bu organizasyonlar örnek teşkil ediyor” dedi.
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise yarı maratonun uluslararası statü kazandığını belirterek, maratona daha çok yabancı sporcu katılmasını sağlamak istediklerini ifade etti.

Terzi, organizasyonu ilerleyen yıllarda daha da ilerletmeyi ve uluslararası olarak devam etmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, maratona katılanlara teşekkür ederek, başarılı olanları tebrik etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise maratonun uluslararası statü kazanmasının önemine dikkati çekerek, kenti yüzme ve atletizmde Türkiye'nin en önemli merkezi olarak gördüğünü söyledi.

Toplam 35 bin liralık ödülün dağıtıldığı yarı maratonda, dereceye girenlere ödülleri Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi tarafından verildi.
Maratona ayrıca, şeref konuğu olarak milli atletler, Veli Ballı, İsmail Akçay, Hazma Canavar, Necdet Ayaz, Serap Aktaş ve Mehmet Yurdadön de katıldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz