Gündem Haberleri

    Yağmur zammı

    Hürriyet Haber
    13.12.2001 - 11:51 | Son Güncelleme:

    Türkiye`nin yaş sebze ve meyve ambarı olarak bilinen Mersin`de etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle fiyatlar 15 gün içinde yüzde 100 arttı.

    Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ve sağanak yağışlar nedeniyle tarlalara girilememesi, tesislere getirilen sebze-meyve miktarının azalmasına yol açtı. Bu nedenle arz-talep dengesi tüketici aleyhine döndü.

    Yağışlar nedeniyle sera ürünlerinin zarar görmesinin yanı sıra mevcut olanların toplanamaması üzerine, halde işlem gören sebze ve meyve fiyatlarında 15 gün öncesine oranla yüzde 100`ü geçen artışlar görüldü. Zam rekortmeni ise fiyat artışı yaklaşık yüzde 600`ü bularak 120 bin liradan 700 bin liraya yükselen kabak oldu. 

    Adana Büyükşehir Belediyesi Vedat Dalokay Hali`nde, işlem gören bazı sebze ve meyvelerin son 15 gün öncesine oranla eski ve yeni kilogram fiyatları ise şöyle:

     

    ÜRÜN ADIESKİ FİYAT (TL)YENİ FİYAT (TL)
    Biber250.000-300.000400-000-600.000
    Domates (sera)250.000-450.000400.000-550.000
    Havuç150.000-200.000200.000-250.000
    Kabak100.000-120.000350.000-700.000
    Patates100.000-150.000110.000-200.000
    Patlıcan(kemer)500.000-600.000750.000-1.000.000
    Fasulye200.000-500.000300.000-500.000
    Salatalık210.000-350.000650.000-850.000
    Karnıbahar275.000-350.000350.000-550.000
    Soğan90.000-140.00080.000-150.000
    Maydanoz150.000-200.000150.000-250.000
    Marul100.000-125.000100.000-150.000
    Lahana (beyaz)100.000-150.000200.000-250.000
    Lahana (kara)170.000-220.000150.000-220.000
    Elma (Amasya)160.000-400.000200.000-250.000
    Elma (starking)275.000-450.000275.000-450.000
    Mandalina160.000-200.000150.000-200.000
    Portakal130.000-220.000130.000-220.000
    Armut (Bursa)500.000-700.000500.000-700.000
    Hurma150.000-300.000150.000-350.000
    Nar170.000-250.000150.000-200.000
    Kereviz300.000-400.000400.000-450.000
    Muz900.000-1.200.0001.000.000-1.300.000
    Sarımsak (kuru)1.700.000.4.000.0001.750.000-4.000.000

         

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı