Ege Haberleri

EGE

  Yağmur Adam'lara ‘ İzmir’de dev kampus

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.01.2012 - 21:37

  Türkiye’nin üçüncü büyük otizm vakfı İzmir’de kuruluyor.

  Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın da aralarında bulunduğu tanınmış isimlerin önderliğinde kurulan vakfın amacı, otistik çocukların erken tanısı ve eğitimi olacak. Vakıf, kurulacak kapsamlı eğitim kampusünde otistik çocuklara mesleki eğitim verecek. Vali Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da destek verdiği Anadolu Otizm Vakfı’nın kuruluş çalışmaları devam ederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da talepler iletilecek. İstanbul’daki Tohum Vakfı ve Ankara’daki Otizm Vakfı’nın model alınacağı kuruluşta, buralarda görev alan uzmanlar, otistik çocuklara eğitim verecek.

  150 çocuktan biri

  Vakfın kuruluş çalışmalarına öncülük eden Özfatura, otizme dikkat çekerek, “Maalesef ağır metal zehirlenmeleri, hava kirliliği ve GDO’lu besinler nedeniyle her 150 doğumdan biri otistik olmaya başladı. Bu çok dehşet verici. Bu konuda da en önemlisi bu çocuklarımıza yeterli eğitim kapasitesi sunabilmek. Başkanlık döneminde destek vermiştim. İzmir’de Sabahat Akşiray Merkezi var ancak bizim gerçekleştireceğimiz model daha kapsamlı olacak. Sabahat Akşiray Otizm Merkezi’ndeki ihtiyaçları Başbakanımıza iki sene önce mektup yazarak iletmiştim. İstediklerimiz fazlasıyla geldi. Bu çalışmamızla ilgili de kendisinden yardım talebinde bulunacağız. Esirgemeyeceğini düşünüyorum. Zaten Valimiz Cahit Kıraç her türlü desteği sunuyor. Bir vali muavinini görevlendirdi. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü her türlü katkıyı veriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu da çok ilgileniyor. Başkan olarak varlığı bizim için en büyük destek. İnşallah İzmir’de çok mükemmel bir eğitim merkezi kuracağız” dedi.

  2 milyon TL gerek

  Burhan Özfatura, merkezde yapılacak çalışmalarla ilgili de şu bilgiyi verdi: “Amerika, otistik çocukların eğitimine büyük paralar harcıyor. Çünkü bu çocukların büyük bölümü birer dahi. Yeteneklerine göre özel eğitim verdikten sonra Ar-Ge faaliyetlerinde kullanıyor ve bir koyup bin almış oluyor. Kuracağımız eğitim merkezinde kendi kendine yeterli hale gelmelerini sağlayarak, ekmek kapısı yaratacak meslekler edindireceğiz. Spor, eğitim ve yeşil alanların yer aldığı büyük bir merkez olacak.”

  Yer arayışlarının sürdüğünü de kaydeden Özfatura, “Tesisleri kurmak için 2 milyon TL’ye ihtiyacımız var. Salih İşgören de vefatından önce söz vermişti. Vakfın yöneticileriyle konuşacağız. Dilek Sabancı ve Caroline Koç’un da aralarında bulunduğu isimlerin kurduğu Tohum Vakfı da söz verdi. Eğitim kadromuzu onlar sağlayacak. Tohum Vakfı’nın deneyimli uzmanları eğitim verecek. İzmir’de de kalbi büyük olan insan sayısı az değil. Onlar da destek verecektir. Kimi parasıyla kimi kurumsal desteğiyle... Bugüne kadar çocuklarını saklayan ailelerin de eğitim imkanı doğunca ortaya çıkacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

  NELER BULUNACAK

  Vakfın Kurucu Koordinatörü Nüvit Uyar da şunları söyledi: “Otizmle mücadelenin bilinen en iyi yolu olan yoğun eğitim alanında bilimsel ölçümlerle en iyi sonucu verdiğini tespit ettiğimiz eğitim programlarını uygulayacak olan ilköğretim, meslek-iş edindirme ve spor okulunu, iş eğitim atölyelerini, personel-eleman-aile üyeleri için sürekli eğitim merkezini, araştırma birimini, otizmli pansiyonunu kapsayan bir kampus kurmak ve kimsesiz otizmliler için yaşam köylerini oluşturmak amacıyla her kesimden destek gördüğümüz vakfın son aşamasındayız. Aralarında Burhan Özfatura, Cahit Kıraç, Aziz Kocaoğlu, Işılay Saygın, Kutlu Aktaş, Yusuf Ziya Göksu, Ekrem Demirtaş, Cem Bakioğlu, Selim Yaşar, Hüseyin Aslan, Serdar Yasa, Kadri Özçaldıran ve Sabahat Akşiray’ın da olduğu yaklaşık 80 mütevelli heyet üyemiz olacak.”

  FİLMLERE KONU OLDU

  Otizm ve dahi çocuklar filmlere de konu oldu. Otistik bir dahinin konu edildiği ilk filmlerden biri, birçok dalda Oscar sahibi Dustin Hoffmann ve Tom Cruise’un başrollerini paylaştığı Rain Man’di (Yağmur Adam). Gerçek hayat hikayesinden yola çıkan bir diğer film ise Temple Grandin’di. Amerika Colorado Üniversitesi’nde profesörlük mertebesine ulaşmış bir otistik olan Grandin birçok buluşa sahip. Hayvanların acı çekmeden, korkmadan kesilmelerini sağlayacak, bugün hala kullanılan düzenekler onun icadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı