Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yağmur adam öldü

  Hürriyet Haber
  24 Aralık 2009 - 10:23Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 11:09

  Amerikalı oyuncu Dustin Hoffman'ın canlandırdığı "Yağmur Adam" filmine esin kaynağı olan Kim Peek öldü.

  Yağmur Adam Kim Peek Fotoğrafları

  Salt Lake City Tribune gazetesi, hafızasıyla şaşırtan dahi Peek'in  cumartesi günü Salt Lake City'de kalp durması sonucu 58 yaşında hayata veda  ettiğini duyurdu.

  Peek'in babası Fran Peek, gazeteye yaptığı açıklamada, 16 ayda  Shakespeare'in tüm eserlerini, İncil ve Tevrat'ın tamamını okuyan oğlunun  haftalardır solunum yollarından rahatsız olduğunu belirtti. Utah  Üniversitesi'nden nöropsikiyatr Daniel Christensen de gazetedeki açıklamasında,  "O, benzersizdi. Hafızası ve bilgisi inanılmazdı" ifadesini kullandı.

  Alışılmadık ezber yeteneğine sahip Peek, senarist Barry Morrow ile  1984'de bir toplantıda karşılaşmış ve Morrow'a ilham kaynağı olmuştu. 1988'deki  "Yağmur Adam" filmi "en iyi erkek oyuncu" da dahil olmak üzere 4 Oscar ödülü  kazanmıştı.

  Beyin kökünde bulunan beyinciği tam gelişmemiş, iki beyin lobunu  birbirine bağlayan köprücükler olmadan doğan Peek, 4 yaşına kadar konuşamamış,  doktorlar Peek'in zeka geriliği olduğunu düşünerek, ailesine oğullarının özel  eğitim almasını önermişti. Ancak Peek daha sonra yetenekleriyle herkesi  şaşırtmaya başlamıştı. IQ testlerinde vasat sayılacak 87 puana ulaşabilen, tek  başına giyinemeyen Peek'in hafızasında 9 bin kitap bulunduğu sanılıyor.

  Peek, herhangi bir tarihin haftanın hangi gününe denk geldiğini  söyleyebiliyordu. ABD'deki bazı kentlerin haritalarını hafızasına kaydetmiş olan  Peek, dünya tarihindeki büyük olayları, tarihlerini hatırlıyordu. Filmleri,  konuları ve oyuncularıyla hatırlayan Peek, telefon kodlarını ve posta kodlarını  da ezbere biliyordu.

  İnsan beyninin sırlarına ermeye çalışan Amerikan Uzay ve Havacılık  Dairesi NASA'nın da dikkatini çeken Peek, yakınlarına göre münzevi hayat sürüyor,  gittiği kütüphanelerde sürekli kitap okuyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı