Gündem Haberleri

  Yağmacılar arasında 2 Türk var

  Ankara
  26.03.2005 - 18:14 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kırgızistan'da yaşanan olaylarda, 2 Türk öğrencinin muhalefetin önde gelen isimlerden birinin yakınının arabasını yaktığını açıkladı. Olayın siyasi hiçbir yönünün bulunmadığını belirten Gül, Türk öğrencilerin Türkiye'ye getirileceğini bildirdi.

  Dışişleri Bakanı Gül, Başbakanlık Merkez Binası'nda düzenlediği basın toplantısında, Kırgızistan'da meydana gelen olayların Türkiye tarafından yakından takip edildiğini vurguladı.

  Kırgızistan'da güvenlik güçlerinin sokaklara hakim olduğunu ifade eden Gül, kaygı edilecek bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

  Türkiye'den gönderilen ve tecrübeli kişilerden oluşan heyetin de gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Gül, Türklere yönelik herhangi bir hareketin söz konusu olmadığını dile getirdi.
     
  THY'NİN BİŞKEK SEFERLERİ BAŞLIYOR

  Sokak gösterilerinde birçok işyerinin yağmalandığını, Türk vatandaşlarına ait bazı mağazaların da bundan zarar gördüğünü anlatan Gül, bunların tazmin edileceğini bildirdi.

  "Şu an her şey kontrol altında. Çekinilecek bir durum yok" diyen Bakan Gül, tecrübeli büyükelçilerin Kırgızistan'a gittiğini, Türkiye'den gönderilen büyük uçakla da 117 Türk vatandaşının getirildiğini bildirdi.

  Gül, THY'nin Bişkek seferlerinin bugünden itibaren başlayacağını belirterek, şu anda ikinci bir tahliye uçağı gönderilmesi kararının askıya alındığını kaydetti.

  Kırgızistan'ı AGİT ilkelerine uymaya da davet eden Gül, "bu ilkeler liderleri zayıflatmaz güçlendirir. Değişiklikler istikrar bozulmadan olmalı" dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı