Dünya Haberleri

  Yağma başladı; Türk yatırımları da hedefte

  Bişkek
  25.03.2005 - 09:08 | Son Güncelleme:

  Kırgızistan'da iktidar boşluğundan yararlanan yağmacılar başkent Bişkek'te terör estirirken, işyeri sahipleri silaha sarıldı. Bişkek'te bir Türk yatırımı olan Pınara Oteli'ne el konuldu.

  İktidarı ele geçiren muhalefet hükümet kurma çalışmalarını sürdürürken, başkentte asayişi sağlamaya yönelik çalışmalara ancak sabaha karşı başlanabildi.
    
  Kentteki yağma ve soygun olaylarını durdurmak amacıyla polise ek olarak “Kelkel” gençlik örgütü üyelerinden de sivil ekipler oluşturan yeni yönetim, araçlarla cadde ve sokakları dolaşarak yağmacılara karşı uyarı ateşi açmaya başladı. Sokaklardan sürekli olarak megafonla uyarı yapan polis, işyeri sahiplerine de işyerlerini koruma çağrısı yapıyor.

  Ancak gerek polisin, gerekse işyeri sahiplerinin silah kullanması yağmacıları henüz engelleyemiyor. Ellerinde içki şişeleri, demir çubuk ve sopalarla dolaşan yağmacılar, önlerine gelen işyerine saldırıyor. Bazı Türk şirketlerinin de yağmacıların bu saldırılarından kurtulamadığı belirtiliyor.
    
  TÜRK ADAMININ İŞYERİ YAĞMALANDI

  Bu arada, Bişkek'te ilk yağmalanan, bir Türk işadamına ait olan Beta Stores'in gece yarısına karşı kundaklandığı ve binada yangının hala sürdüğü belirtiliyor. Çin Ticaret Merkezi (GOİN) de yağmalanan ve yakılan bir başka iş merkezi oldu. Beta Stores ile devrik devlet başkanı Askar Akayev'in oğluna ait Silk Way alışveriş merkezi güzergahı üzerinde bulunan altın mağazaları da yağmacıların baş hedefleri oldu.
    
  Başkentte terör estiren, neredeyse tamamı genç ve sarhoş olan yağmacılar, kentin birçok kesiminde yağma ve soygunlarını sürdürüyor.
    
  Öte yandan bazı grupların, kentteki bazı karakolları basarak, buralarda gözaltında tutulanları serbest bıraktığı belirtildi. Bu grupların, özellikle yakınları gözaltında bulunan kişilerden oluştuğu ifade ediliyor.

  TÜRK YATIRIMI OTELE EL KONULDU

  Bişkek'te bir Türk yatırımı olan Pınara Oteli'ne el konuldu. Bu sabah otele gelen 20 kişilik bir grubun, muhalefet liderlerinden İşenbay Kadırbekov adına otele el koyduğu belirtildi. Otele el koyan gruptakilerin resmi üniformalı olduğu ve kendilerini savcı, hakim ve polis müdürü gibi unvanlarla tanıttıkları açıklandı.
    
  Otel yetkilileri, oteldeki Türk çalışanların ayrılması için akşama kadar süre tanındığı da öğrenildi.

  KULOV: YAĞMALAMALARIN SORUMLUSU AKAYEV
    
  Kırgızistan'da Akayev'in devrilmesinin ardından cezaevinden çıkarılan ve güvenlik kuvvetlerinin başına getirilen Feliks Kulov, başkentte yaşanan yağmalamaların sorumlusunun Askar Akayev olduğunu savundu.
    
  Kulov, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, başkentte gece yaşanan olaylardan dehşete düştüğünü belirtirken, güvenliği en kısa zamanda sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

  Tüm polislerin hemen görevlerinin başına geçmesini isteyen Kulov, görev başı yapmayanların işten çıkarılacağını ifade etti. Başkenti yağmalayanların Akayev yanlısı provokatörler tarafından yönlendirildiğini öne süren Feliks Kulov, soygun ve yağmalamaların Akayev yanlıları tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.
    
  “Halkını ve tüm yakın çevresini terk eden Akayev'in Rusya tarafından kabul edilmediğini biliyorum” diyen Kulov, şu anda hangi ülkeye yöneldiği konusunda ise bilgisinin olmadığını belirtti.
    
  Kulov, ülkede güvenliğin sağlanmasının ardından yeniden cezaevine döneceğini de kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı