BALIKESİR HABERLERİ

"Yağlı Güreşlerin Merkezi Olmayı Hedefliyoruz"

IHA
14.08.2015 - 17:23Son Güncelleme :

KARESİ BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL YILMAZ, BASIN İLE BİR ARAYA GELDİ.

IHA

Yarın başlayacak Kurtdere Güreşleri müsabakaları öncesinde basın mensupları ile bir araya gelen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hedeflerinin Karesi ilçesini yağlı güreşlerin merkezi yapmak olduğunu açıkladı.
15-16 Ağustos’ta yapılacak olan Kurtdereli Güreşleri öncesi Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz basın mensupları ile bir araya geldi. Karesi Belediyesi’nde ki makamında Kurtdereli Güreşleri ile ilgili bilgi veren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ,Kurtdereli Güreşleri’nin yağlı güreşlerin merkezi haline gelmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Yağlı güreşlerin merkezi olmayı hedefliyoruz. Güreş denince, pehlivan denince akla Karesi gelsin istiyoruz. Bununla ilgili güzel bir çalışma yapıyoruz. Başbakanlık tanıtım fonu projemizi kabul etti. Bununla ilgili Başbakanlık tanıtım formundan 250 bin TL hesabımıza yattı. Kültür Bakanlığından ve Spor Toto Başkanlığından hibeler aldık. Toplam 500 bin TL devletten hibe aldık . Bu organizasyonun en büyük maliyeti insan, pehlivan ve oradaki yapılacak çalışmalar. Bunların karşılanması ve organizasyonun en iyi şekilde gerçekleşmesi için çaba harcıyoruz “ dedi.
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Pehlivanları 15 ve 16 Ağustos’ta yapılacak olan Kurtdereli Güreşleri’ne kırmızı dipli mum ile er meydanına davet etmişti. Yücel Yılmaz bunun eski bir gelenek olduğunu ifade ederken bu geleneği sürdürmek istediklerini belirtti. Başkan Yılmaz “Kırmızı dipli mum davetiyenin, matbaanın olmadığı dönemde insanların birbirini devam etme şeklinin tam karşılığı. Türk- İslam kültüründe var. Birini düğüne yada şölene davet edecekseniz kırmızı dipli mum veriliyormuşsunuz. Bu onur konuğumuzsunuz gelin bir size değer veriyoruz anlamı taşıyormuş. Bizde bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Ankara’da devlet büyüklerimizi de kırmızı dipli mum bıraktık. Hedefimiz 2019’a kadar Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımız buraya getirmek. Amacımız Kurtdereli’yi güreşlerde tescillemek. Güvercinlerimiz var. Ödül alan başa oynayan pehlivanlar kürsüye çıktığında memleketlerine güvercine salacaklar. Burada amacımız unutulmaya yüz tutmuş haberleşme araçlarının varlığını hatırlatmak. Bakıyorsunuz toplumda belli şeylerin bitmesinin sebebi ekonomisinin bitmesi. Bu güvercinleri bu amaçla tekrar insanların gündemine getiriyoruz" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden "Yağlı Güreşlerin Merkezi Olmayı Hedefliyoruz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Yağlı Güreşlerin Merkezi Olmayı Hedefliyoruz" haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı