Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yağışlı hava sürecek

  ANKA - DHA
  03 Ocak 2011 - 10:34Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 12:40

  Yurdun batı kesimleri, Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girdi. Abant'ta göller donarken, Doğu'da karlı hava hayatı felç etti. Yağış hafta sonuna kadar sürecek.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  GÖLLER BUZ TUTTU / WEB TV

  PİSTLERE KIZAK VE JET-SKİ YASAĞI

  TÜRKİYE'DE GÖLLER BUZ TUTTU - FOTO GALERİ

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, Güney Ege kıyıları ve Batı Akdeniz kıyılarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.

  Hava sıcaklığı Trakya'da 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

  Rüzgar genellikle güney ve güneydoğu, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, öğleden sonra Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (30-40 km/saat) olarak esecek.

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

  Batı kesimlerinde görülecek yağışların, Güney Ege kıyıları(Aydın ve Muğla'nın kıyı ilçeleri), Antalya ve ilçelerinde lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (su baskını, sel, v.b) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

  GÖLCÜK DONDU

  Bolu’da çam ormanlarının arasında saklı Gölcük’te geceleri sıfırın altında 10 dereceye düşen hava sıcaklığı sonucu göl buz tuttu.
  Karla kaplı çam ormanları ile tamamen buz tutan göl harika bir görüntü ortaya çıkardı.

  Gölcük’e gelenler taş atarak buzun sağlamlığını kontrol ederken, gölün üzerine çıkmaya cesaret edemedi. Görevliler de ziyaretçileri buzun kırılabileceği konusunda uyardı. Mesire yerinde bulunan köpekler ise buzla kaplı gölün üzerinde koşup yattı.

  ACİL SERVİSİNİ SU BASTI
           
  Aydın'ın Didim ilçesinde etkili olan sağanak  yağış nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapanırken, Didim Devlet Hastanesi'nin acil  servisi sular altında kaldı.

  Didim'de, gece saatlerinde başlayan ve aralıksız süren sağanak, sabah  saatlerinde, etkisini artırarak devam etti.

  Didim merkez ile bağlantı sağlayan Adnan Menderes Bulvarı, Atatürk  Bulvarı ve ilçe merkezindeki ana arterlerde, mazgalların kapanması sonucu oluşan  su birikintileri sürücülere zor anlar yaşatırken, bazı araçlar su  birikintilerinde mahsur kaldı.

  Yaya olarak okullarına gitmeye çalışan öğrenciler de zor anlar yaşadı.
         
  ACİL SERVİS SULAR ALTINDA
           
  Sağanak nedeniyle Didim Devlet Hastanesi Acil servisini su bastı. Acil  servisin sular altında kalması nedeniyle hastalara hizmet verilemiyor.

  Altınkum ve şehir merkezindeki bazı iş yerlerinin zemin katlarının da  yağıştan etkilendiği görüldü.

  Didim Belediyesi ekipleri, bazı kesimlerde suyun yükselmesi nedeniyle  kepçe ile kanal açma çalışmalarına başladı.

  BUZLANMA, DON OLAYI VE SİS UYARISI

  Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ayrıca, gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerimizde yer yer sis beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

  BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

  İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, il geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek (12)

  ANKARA: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu gece saatlerinde kuzeyinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek (8)

  İZMİR: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçecek (13)

  ANTALYA: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların il genelinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor (14)

  SAMSUN: Parçalı ve az bulutlu (16)

  ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hafif sis bekleniyor (-3)

  DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte sis görülecek (8)

  DOĞU'DA KAR ESARETİ SÜRÜYOR

  VAN, Bitlis ve Hakkari’de 2 gün önce etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarını açma çalışmaları sürüyor. Yapılan karla mücadele çalışması sonrası kapalı olan 352 köy yolundan 274’ü açılırken, 78 köy ve 27 mezranın kar esareti hala sürüyor.

  Yeni yıla karla giren Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki köylerde kar esareti sürüyor. Kar nedeniyle Van, Bitlis ve Hakkari’de kapanan 352 köy yolunun açılması için İl Özel İdaresi Karla Mücadele ekipleri seferber oldu. 2 gündür yapılan mücadele sonunda kapalı olan 352 köy yolundan 274’ü açılırken, Van’da 40, Bitlis’te 30, Hakkari’de ise 8 köy ve 27 mezraya ulaşılamadı. İl Özel İdaresi ekipleri 78 köy ile 27 mezranın yolunu açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

  Kar kalınlıkları Van’da 5, Hakkari’de 20, Bitlis’te ise 25 santimetre olarak ölçüldü. Meteoroloji yetkilileri Van ve Bitlis’te kar yağışı beklenmediğini, Hakkari’de ise kar yağışının aralıklarla süreceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı