Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yağışlı hava geliyor

  Eraydın AYTEKİN- Halife YALÇINKAYA/SİVAS, (DHA)
  13 Ocak 2011 - 11:59Son Güncelleme : 13 Ocak 2011 - 16:08

  Kar ve soğuk hava Doğu'da etkisini sürdürmeye devam ederken, yarın Marmara'ya yağışlı hava geliyor. Yağışlı hava hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek.

  İŞTE 5 GÜNLÜKN HAVA TAHMİNİ

  YURTTAN KIŞ MANZARALARI 

  SİVAS -25'İ GÖRDÜ

  SİVAS’ta hafta başından beri etkili olan aşırığı soğuklar, buzdan kent görüntüsü oluşturdu. Hava sıcaklığının bu sabaha karşı sıfırın altında 25 dereceyi bulduğu kentte, Kızılırmak’ın büyük bölümü buz tuttu. Kentteki göletler de tamamen donarken, çatılarda metrelik buz sarkıtları oluştu.    

  Kar yağışının etkisini kaybetmesinin ardından hafta başından itibaren hava sıcaklığı giderek düştü. Kentte bu sabaha karşı hava sıcaklığı sıfırın altında 25 dereceye kadar düştü. Soğuk havanın etkisiyle Türkiye’nin en uzun nehri olan ve Sivas’ta doğup Karadeniz’e dökülen Kızılırmak’ın büyük bölümü de buzlandı. Etkili soğuk nedeni ile Karşıyaka Mahallesi yakınlarında bulunan Serpincik Göleti de tamamen dondu. Göl bir buz pistine dönüşürken, üzerinde de kar birikintisi oluştu.

  Kent içerisinde de etkili olan soğuk hava nedeni ile vatandaşlar sabah saatlerinde dışarda bekleyen araçlarını çalıştırmakta zorluk çekti. Binaların çatılarında ise boyları 1.5 metreye ulaşan buz sarkıtları oluştu. Kent içindeki bazı elektronik göstergeler de soğuktan etkilenerek çalışmadı. Meteoroloji verilerine göre soğuk hava dalgasının önümüzdeki haftaya kadar etkisini devam ettireceği öğrenildi.

  KIZILIRMAK BUZ TUTTU

  Sivas'ta soğuk havanın etkisiyle Kızılırmak  Nehri'nin bazı kısımları buz tuttu.

  Gece saatlerinde hava sıcaklığın sıfırın altında 17  dereceye kadar düştüğü Sivas'ta, Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın  bazı kısımları buzla kaplandı.

  Özellikle akıntının az olduğu bölümler tamamen, akıntının yoğun olduğu  bölümler ise kısmen buz tuttu. Tarihi Eğri Köprü'nün üst bölümünde ırmağın  tamamen buzla kaplandığı görüldü. Yüzeyi buz tutan ırmakta yürümek de mümkün hale  geldi.

  Paşabahçe Mesire ve Piknik Alanı'ndaki şelalenin de buz tuttuğu görüldü.  Uzun buz sarkıtlarından oluşan şelale, ziyaretçilerin ilgisini çekti.

  Soğuk havanın etkisiyle bazı göllerin de buz tuttuğu görüldü.

  BARAJDAKİ ÖRDEKLER
           
  Şarkışla ilçesindeki Yapıaltın, Maksutlu ve Şarkışla barajları da soğuk  havanın etkisiyle buz tuttu.
  Şarkışla Barajı'ndaki ördekler, barajın buz tutmayan küçük bir yüzeyinde  toplanarak yiyecek bulmaya çalıştı.
  Şarkışla Barajı'nı ziyaret eden Cumhuriyet Üniversitesi Aşık Veysel  Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden bir grup, gördükleri manzara karşısında  şaşkınlıklarını gizleyemedi.
         

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı