Yağışlar çiftçiye yaradı

Hürriyet Haber
13.11.2009 - 10:32 | Son Güncelleme:

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, yağışların toprağı tava getirmesiyle bölgede buğday ve arpa ekiminin büyük oranda tamamlandığını belirtti.

Yorulmaz,yaptığı açıklamada, Edirne yöresinde yağış nedeniyle ekimin rahat yapıldığını söyledi.

Yağışların ardından ekim için tarla hazırlığının daha kolay ve az masraflı olduğunu ifade eden Yorulmaz, ekim için tarlasını hazırlayan çiftçinin tavlı toprağa attığı buğday, arda ve diğer ürünlerin en az kayıpla çıkmaya başladığını belirtti.

Geçen yıla oranla bu yıl toprak altı gübre fiyatlarının düşük olmasının çiftçiye büyük bir rahatlık sağladığını bildiren Yorulmaz, şunları kaydetti:
“Yağışların toprağı tava getirmesiyle bölgede buğday ve arpa ekimi büyük oranda tamamlandı. Çok fazla yeri olanlar ile toprağını hazırlamakta geciken üreticilerimiz topraklarının bir bölümünü ekemedi. Havalar bir hafta yağışsız gittiği takdirde ekim yapamayanlarda ürünlerini ekebilecekler. Ardından da çiftçimiz ekimi tamamladığı için rahat bir nefes alacak.”

Yorulmaz, Edirne'de kışlık ekimin tamamlanma noktasına geldiğini, önümüzdeki yılın yaz çiftçiliği içinde yer sürme faaliyetlerinin halen devam ettiğini kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı