« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yabancıya sınır koyduk da ne oldu

Süper Lig’deki yabancı futbolcu sayısını gelecek sezon 6’dan 5’e düşürmeyi planlayan Futbol Federasyonu’nun tersine kısıtlamaya gitmeyen İspanya ve Almanya tarihinin en başarılı dönemlerini yaşıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

SINIRSIZ başarı... Yabancı futbolcu sayısıyla ilgili tartışma sürerken, kısıtlamanın uygulanmadığı İspanya ve Almanya, tarihinin en başarılı dönemini yaşıyor. Spor Toto Süper Lig’de yabancı futbolcu sayısıyla ilgili tartışmalar sürerken, kısıtlamanın uygulanmadığı İspanya ve Almanya, tarihinin en başarılı dönemini yaşıyor.

KULÜPLER BİRLİĞİ’NİN DE GÜNDEMİNDE

2014 Dünya Kupası Elemeleri D Grubu’nda 6 maç sonunda 7 puanla 4. sırada bulunan Türkiye, Brezilya’ya gitme şansını azaltırken, TFF Başkanı Demirören, gelecek sezondan itibaren Süper Lig’de sahada yer alabilecek azami yabancı futbolcu sayısını 6’dan 5’e düşürmeyi planladıklarını açıklamıştı. Yabancı futbolcu sayısına kısıtlama getirilmesi dün de Kulüpler Birliği Vakfı’nın toplantısında ele alındı. Toplantıda, Kulüpler Birliği Başkanı’nın konuyla ilgili olarak TFF yöneticileriyle görüşme yapması kararlaştırıldı.

ZİRVEDEKİLERDE KISITLAMA YOK

FUTBOLUN zirvesinde bulunan İspanya ve Almanya’nın uygulamaları ise yetenekli genç yerli futbolcuların çıkmasını ve milli takımların başarısına, yabancı futbolcuların engel olmadığını gösteriyor. Bundesliga’da herhangi bir yabancı futbolcu sınırlaması uygulanmıyor. Almanya, 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale kadar çıkma başarısı gösterirken, Bundesliga ekipleri Bayern Münih ve B. Dortmund da kulüp bazında 1 numaralı kupa olan Devler Ligi’nde finalde karşı karşıya geldi.

Boğaların kaldırmadığı kupa kalmadı

LA Liga ise AB üyesi ülkelerin futbolcularına koşulsuz lisans çıkartılıyor. Kulüpler, AB üyesi olmayan ülkelerden 3 futbolcu transfer edebiliyor. İspanya, kupaları kimseye bırakmıyor. Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nı kaldıran İspanya, 2008 ve 2012 Avrupa şampiyonalarında da kupayı kaldırmaya başardı.


Bunları da Beğenebilirsiniz