Yabancıya mülk satışına İspanyol modeli sat-yap

Hürriyet Haber
08 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 00:41

İspanya ziyaretinde bu ülkede uygulanan yabancıya mülk satışı modelini beğenen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bürokratlarına ’İspanya modelinin Türkiye’ye uygulanabilirliği’ konusunda inceleme yapma talimatı verdi. İspanya’da, yabancı için üretilen konutlar, Türkiye’de bilinen ’sat-yap’ benzeri bir sistem ile proje aşamasında, maketten satılıyor.

YABANCILARA mülk satışında İspanya modelinin Türkiye’de uygulanması üzerinde duruluyor. Türkiye’de bugüne kadar 62 bin 486 yabancı, 57 bin 472 adet taşınmaz satın aldı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile birlikte 28-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği İspanya gezisi sırasında, yabancılara mülk satışı konusunda inceleme ve temaslarda bulundu. Madrid ve Malaga kentlerini kapsayan seyahat sırasında, yabancıların büyük ilgisini çeken İspanya’nın, taşınmaz satışında nasıl bir model uyguladığı ve ikinci konutların nasıl değerlendirildiği mercek altına alındı. İncelemelerde, İspanyolların yabancılara bugüne kadar 1 milyon konut sattıkları, ortalama konut bedelinin de 178 bin Euro dolayında olduğu öğrenildi. İspanya’nın bu şekilde yabancılara yönelik ikinci konut satışından 178 milyar Euro gelir elde ettiği belirtildi.

İSPANYOL MODELİ NASIL:

İspanya’da özel sektör kanalıyla gerçekleştirilen yabancılara satışta, büyük bölümü yazlık niteliğindeki konutlar, daha proje aşamasında elden çıkarılıyor. Bu işi üstlenen firmalar, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde projelerine ilişkin site maketleri ile edinilecek konutun gerçek ölçütlerinde kurulan konut maketlerini sergiliyor. Proje safhasındaki satışın ardından, gelen kaynak ile inşaatlar hemen bitirilerek, konutlar sahiplerine teslim ediliyor. İspanya modelinde söz konusu sitelerin kurulduğu bölgenin çevre düzenlemesi ile köprü, alt ve üst geçit gibi alt yapı yatırımları da yapımcı firma tarafından gerçekleştiriliyor. Sitenin işletmesi ise yine aynı ya da başka bir firma tarafından üstleniliyor. İncelemeler sırasında İspanya’nın golf alanlarında villalar inşa edilerek, bunların kendi vatandaşları ya da yabancılara 1 ile 3 milyon dolar arasında bedelle satıldığı da gözlendi.

NASIL UYGULANABİLİR?:

Maliye Bakanı Unakıtan, İspanya modelinin Türkiye’de de uygulamaya konulması konusunda bürokratlardan bir çalışma yapmalarını istedi. Bu çalışmada, modelin aynen ya da benzer şekilde ülkemize nasıl adapte edileceği araştırılacak. Daha sonra da ortaya çıkan model, hayata geçirilecek.

MAHKEME SAVUNMASI:

Kemal Unakıtan, yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürülen yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen 5444 sayılı Tapu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun için de Mahkemede savunma yaptı. Savunmasında daha önce iptal edilen Kanun ile yeni Kanun arasındaki farklılıkları sıralayan Unakıtan, yeni düzenlemede, Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçelerinin yerine getirildiğini ve yabancıların ülkemizde taşınmaz edinimi konusunun açık kurallara bağlandığını söyledi. Bu Kanun ile ülkenin tarihi geçmişi, jeo stratejik konumu, diğer ülkeler ve üyesi olunan kuruluşlarla karşılıklı ilişkileri dikkate alınarak, yabancıların ülkemize yatırım yapmalarının da hedeflendiğini kaydeden Unakıtan, yapılan düzenlemelere aykırı edinilen taşınmazların da gerekirse Maliye Bakanlığı’nca tasfiye edileceğine dikkat çekti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı