İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Yabancıların gözdesi Singapur

  Hürriyet Haber
  04.10.2015 - 01:26 | Son Güncelleme: 09.06.2017 - 09:58

  HSBC’nin yaptığı The Expat Explorer anketine göre kariyer gelişimi, ücret ve yaşam kalitesi bakımından yabancıların en çok tercih ettiği ülke Singapur. Ankete göre ekonomik refahta İsviçre başı çekerken, yabancı çalışanlara en cömert yan haklar ise Ortadoğu’da veriliyor.

  HSBC Grubu için YouGov tarafından, 198 farklı ülkeden 21.950 yabancı çalışan arasında yapılan ‘The Expat Explorer’ anketinin sonuçlarına göre kariyer gelişimi, ücret ve yaşam kalitesi gibi olanaklar bakımından yabancıların çalışmak için en çok tercih ettikleri ülkelerin başında Singapur yer alıyor. Singapur’u sırasıyla Yeni Zelanda ve İsveç takip ediyor. Ankete göre daha kaliteli bir hayat ve yeni sorumluluklar arayışı yurtdışına taşınmada, yüzde 37’şer oranla en temel iki neden olarak karşımıza çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 26’lık kısmı ise kariyerlerini geliştirmek için yurtdışına taşındıklarını ifade ediyor.

  Bu yıl sekizincisi yapılan araştırmaya göre Singapur’da çalışan yabancıların yüzde 59’u şehir devletinin kariyer gelişimi için uygun bir yer olduğunu söylerken, yüzde 79’u Singapur ekonomisine güvendiğini belirtiyor. Singapur’dan ankete katılanların yüzde 67’si Singapur’un kendi ülkelerinden daha kaliteli bir yaşam sağladığını ifade ediyor. Ebeveynlerin yüzde 65’i de Singapur’a taşındıklarından beri çocuklarının sağlık ve refah durumlarının daha iyiye gittiğini söylüyor. Bunun yanı sıra, Singapur’da çalışan yabancıların yüzde 28’i yıllık 200 bin doların üzerinde gelir elde ederken, global ortalamada bu düzeyde gelir elde edenlerin oranı yüzde 13.

  İsviçre ekonomik refahta başı çekiyor
  Her ne kadar Singapur yabancı çalışanlara global ortalamanın üzerinde gelir imkanı sunsa da, kariyer başarısı ve ekonomik refah için en iyi yabancı çalışan destinasyonu olarak birinci sırada İsviçre yer alıyor. Yabancı çalışanların yüzde 77’si yerel ekonomi konusunda güvende hissederken, yüzde 53’ü İsviçre’nin kariyer gelişimi için uygun bir yer olduğunu düşünüyor. Bu rakamlar global ortalamada sırasıyla yüzde 48 ve yüzde 41. Anket katılımcılarının yüzde 63’ü ise İsviçre’deki işlerini ülkelerine kıyasla daha tatmin edici buluyor.

  En cömert Orta Doğu
  Ortadoğu ülkeleri de yabancı çalışanları ekonomik olarak en çok tatmin eden ülkeler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Yüksek maaşlara ek olarak, Orta Doğu’da yaşayan yabancı çalışanlara oldukça avantajlı paketler sunuluyor. Bölgede çalışan yabancıların yüzde 70’i sağlık, yüzde 60’ı da konaklama ödeneğinden faydalanırken, yüzde 67’sinin yıllık anavatan seyahatleri ve uçuş ücretleri çalıştıkları kurum tarafından karşılanıyor.

  Aile için İsveç
  Ankete göre Yeni Zelanda yabancı çalışanlar için deneyim açısından ilk sırada yer alıyor. Burada yaşayan yabancı çalışanların yüzde 77’si hayat kalitelerinin kendi ülkelerine kıyasla daha iyi olduğunu düşünürken, yüzde 63’ü arkadaş edinmenin kolay olduğuna işaret ediyor. Ülkenin doğası gereği yabancı çalışanların yüzde 57’si buraya taşındıktan sonra fiziksel olarak daha aktif hale geldiğini kaydediyor.

  İsveç ise yabancı çalışanların aile hayatı konusunda en çok tercih ettiği ülke konumunda bulunuyor. Ebeveynlerin yüzde 79’u, taşınma sonrası çocuklarının yaşam kalitesinin arttığını söylüyor.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı