Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yabancıları eleştiren Alman yazara tepki

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 15:11 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Bremen kentinde düzenlenen ''okuma akşamları'' çerçevesinde, yabancıları ve İslamiyet'i yoğun şekilde eleştiren Alman yazar Stefan Luft'un ''Auslaender Politik in Deutschland'' (Almanya'da Yabancılar Politikası) adlı kitabından okuduğu bölümler, dinleyicilerin büyük tepkisini çekti.

  Luft'un, özellikle Türkleri yoğun şekilde eleştirdiği kitabından okuduğu bazı bölümlere Türklerin yanı sıra Alman dinleyicilerden de büyük tepki geldi.
   
  Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Bremen Belediye Başkanı Hartmut Perschau'nun basın sözcülüğünü de yapan Luft, yabancıların Almanya'ya gelmeleriyle birlikte ortaya çıkan sorunların yanlış politikalarla daha da büyütüldüğünü ve suç oranlarında özellikle Hamburg, Berlin ve Duisburg kentleri başta olmak üzere yabancılarda büyük artış gözlendiğini savundu.
   
  Luft, ''Almanya'ya gelen yabancılara karşı uygulanan yanlış politikalar, yabancılar arasında suç oranının artmasına neden oldu. İşsiz yabancılar, Alman ekonomisine büyük zarar veriyor. Almanya'ya gelen Türkler, ülkeye hiçbir fayda sağlamadı. Türk çocuklarının büyük bir bölümü Almanca bilmiyor ve böyle giderse her Türk çocuğunun başına birer pedagog koymak gerekecek'' dedi.

  Yabancıların Alman kültürüne uyum sağlaması gerektiğini savunan ve konuşması sık sık yoğun tepkilerle kesilen Luft, şunları söyledi: ''Almanca bilmeyenlerin oturma müsaadeleri de yeniden düzenlenmeli. Almanya'da yaşayan biri Türkiye'de evlendiği zaman, buraya getireceği eşinin önce Almanca öğrenmesi gerekir. Almanya çok kültürlü bir devlet olamaz. Eğer olursa İslamcıların ve şeriatçıların işgaline uğrar.''

  ''BU NASIL BİR İNSANLIK ANLAYIŞI"
    
   
  Luft'un iddialarına tepki gösteren Funda Akın adlı bir kadın, ''Ben Bremen'de doğdum ve Türk vatandaşıyım. Burada okula gittim. Sizden duyduğum bu sözler beni derinden yaraladı. Kuru ve hiçbir sağlam dayanağınız olmayan bir takım istatistiklerle bir şeyler söylemeye çalışıyorsunuz. Bu nasıl bir insanlık anlayışı? Bugüne kadaryabancıların hiç mi olumlu bir şey yaptığını görmediniz?'' şeklinde konuştu.
   
  Nurtekin Tepe adlı vatandaş da tepkisini, ''Türkler 40 yıldan bu yana Alman devletine ve halkına ne gibi bir zarar verdi. Bu tespitlerenasıl vardınız? Bu istatistikler ve kuru bilgilerin yabancı düşmanlığını daha da körükleyeceğini hiç düşündünüz mü?'' şeklinde dile getirdi.

  Luft, Türkleri ve İslamiyet'i yakından tanıması için kendisine yapılan bir iftar yemeği davetini de yanıtsız bıraktı.

  Almut Schunch adlı bir Alman vatandaşı da, şunları söyledi:  "Yabancıların Almanya'ya gelmesinin çok kötü sonuçlar doğurduğunusöylediniz. Ancak tezinizin sonucunu söylemediniz. Size göre tüm yabancılar işsiz ve potansiyel suçlu. Sürekli 3 şehrin adını söyleyerek insanların gözünü korkutmaya çalışıyorsunuz. Elbette bu şehirlerdeki nüfus yoğunluğunu artırıyor, ancak bu suç oranlarının yüksek olması sadece yabancılardan kaynaklanmıyor.''

  Türklerin kendi dükkanlarını, kendi kahvelerini açarak Almanya'danve Alman halkından uzak yaşadıklarının da doğru olmadığını söyleyen Schunch, şöyle dedi:  ''Madalyonun bir de diğer yüzü var. Asıl Alman toplumu, yabancıları hor görmüş ve çoğu zaman dalga geçmiştir. Ben de olsam, sizin dediğiniz gibi bir köşeye çekilirdim. Ancak onlar böyle yapmamışlardır. Siz olayları tek taraflı görüyorsunuz. Bu da aramızdaki sorunları çözmede ve uyumun sağlanmasında oldukça büyük bir engel teşkil ediyor.''

  Soru ve eleştirilerden sıkılan Alman yazar Stefan Luft, bir süre sonra toplantının bitirilmesi isteyerek salondan ayrıldı.
    

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı