Yabancılara göre Türkiye’de yatırım ortamı iyiye gidiyor

Hürriyet Haber
28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘Türkiye’de sermaye ırkçılığı yapılıyor’ söylemine rağmen YASED’in Barometre araştırması, yabancı yatırımcıların yüzde 72’sinin doğrudan yabancı yatırımlar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceği görüşünde olduğunu ortaya koydu. YASED’in Barometre araştırmasına katılan yabancı yatırımcıların bu yıl sonu dolar kuru beklentisinin 1.4004 YTL, 2006 beklentisinin ise 1.5184 YTL olduğu belirlendi.

YABANCI Sermaye Derneği (YASED)’in, Türkiye’de yatırım yapan 300 üyesi arasında gerçekleştirdiği Barometre Ekim 2005 Araştırması, yabancı yatırımcıların çoğunluğunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘Türkiye’de sermaye ırkçılığı yapılıyor’ suçlamalarına rağmen doğrudan yabancı yatırımlar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceği görüşünde olduğunu ortaya koydu. Barometre Ekim 2005 Araştırması sonuçları, YASED Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Erdikler, Başkan Yardımcısı Gülden Türtan ve Genel Sekreter Mustafa Alber’in katılımıyla Swissotel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

AB SÜRECİ:

YASED üyesi 300 yabancı yatırımcı arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, yabancıların yüzde 49’u AB ile müzakerelerin 3 Ekim’de başlamasının yatırım kararlarını etkilemeyeceği, yüzde 29’u da etkileyeceği görüşünde olduğunu ifade etti. Yabancı yatırımcıların yüzde 63’ü AB’ye tam üyelik müzakerelerinin 11-15 yıl, yüzde 23’ü 6-10 yıl, yüzde 12’si 15 yıldan fazla, yüzde 2’si ise 5 yıl sürmesini bekliyor. YASED üyelerinin yüzde 53’ü büyüme hızının sabit kalacağını, yüzde 28’i yavaşlayacağını, yüzde 19’u ise hızlanacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 66’sı ise enflasyon oranının sabit kalacağını, yüzde 25’i yavaşlayacağını, yüzde 9’u da hızlanacağını kaydetti. Araştırmaya katılanların yüzde 47’si döviz kurunun enflasyona paralel seyredeceğini, yüzde 30’u enflasyondan daha hızlı, yüzde 23’ü daha yavaş artacağını belirtirken, yüzde 56’sı faizlerin düşeceğini, yüzde 40’ı sabit kalacağını, yüzde 4’ü ise artacağını ifade etti.

EKONOMİK TAHMİNLER:

GSMH büyüme hızıyla ilgili olarak bu yıl için yüzde 5.3, 2006 yılı için yüzde 5.1 öngörüsünde bulunan yabancı yatırımcılar, bu yıl tüketici fiyat endeksinde yüzde 8, önümüzdeki yıl yüzde 6.9 artış olacağını bekliyor. Toptan eşya fiyat endeksi için sırasıyla yüzde 8.2 ve yüzde 6.7 artış tahmini yapan YASED üyeleri, bu yılın sonunda dolar kurunu 1.4004 YTL, gelecek yıl sonunda 1.5184 YTL, euro kurunu da sırasıyla 1.7097 YTL ve 1.8459 YTL olarak tahmin ettiler. Yabancı yatırımcılar faiz oranlarının yıl sonu itibariyle yüzde 14.4, 2006’da da yüzde 12.2 olacağını ifade etti.

İYİMSERLER ÇOĞUNLUKTA:

YASED üyelerinin büyük bir çoğunluğu ekonomik istikrarın devam edeceğini bekliyor. Yatırımcıların yüzde 72’si doğrudan yabancı yatırımcılar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceğini, yüzde 26’sı değişmeyeceğini, yüzde 2’si ise daha kötüye gideceğini dile getirdi.

Erdikler: Her şeye ‘vatan toprağı satılıyor’ deniyor

YABANCI Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, ‘Türkiye’de hangi sektör ve proje varsa birden bire bunların yabancılara devredilemeyecek kadar önemli olduğu, ülkemizin geleceği bakımından stratejik öneme sahip olduğu, vatan topraklarının satıldığı şeklinde bir takım değerlendirmeler ortaya çıkıyor’ dedi. Erdikler, YASED’in Ekim Barometre sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, yabancı sermaye konusunun dönem dönem tartışma haline getirildiğini, haksız ve ağır eleştirilerin gündeme geldiğine dikkat çekti. Erdikler, bu eleştirilerin bir takım yanlış bilgilendirmelerden kaynaklandığını kaydetti. Bunun yabancı yatırım konusunda belirlenmiş bir stratejinin olmamasından kaynaklandığını belirten Erdikler, bütün bunların gözünde tutarak Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırımlar konusunda bir strateji geliştirmesi için çalışmalara başladıklarını anlattı.

En büyük engel yasalar ve vergi

TÜRKİYE’deki yabancı yatırımların önündeki 3 ana engel olarak yüzde 66 ile yasal çerçeve, yüzde 62 ile vergi ve teşvikler, yüzde 47 ile kayıtdışı ekonomi gösterildi. Bunların yanı sıra bürokratik sorunlar, ekonomik istikrarsızlık, fikri mülkiyet hakları ve finansal ortam da engeller arasında dile getirildi. Barometre araştırmasına katılanların yüzde 57’si ekonomik istikrarın önceki 6 aya göre daha iyi, yüzde 36’sı aynı, yüzde 6’sı da daha kötü olduğunu kaydetti. Yabancıların yüzde 77’si yasal çerçevenin önceki 6 ay ile aynı, yüzde 19’u daha iyi ve yüzde 4’ü daha kötü olduğunu dile getirdi. YASED üyelerinin yüzde 66’sı önceki 6 ayda finansal ortamın, yüzde 11’i rekabeti korumanın, yüzde 8’i vergi ve teşviklerin, yüzde 11’i ise bürokratik engellerin daha iyi olduğunu ifade etti.

Gelecek 6 ay içinde katılımcıların yüzde 38’i ekonomik istikrarın, yüzde 27’si yasal çerçeve ve fikri mülkiyet haklarının, yüzde 54’ü finansal ortamın, yüzde 22’si rekabeti korumanın daha iyi olacağını düşünüyor.

Türkiye’de yatırımın önündeki engeller

Engel Oran (%)

Yasal çerçeve 66

Vergi ve teşvik 62

Kayıtdışı ekonomi 47
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı