Yabancılar sattı borsa yüzde 2.7 düştü

Hürriyet Haber
13 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2005 - 20:40

Piyasalarda dün FED’in faiz artırımını sürdüreceği, Telekom satışının iptal edilebileceği ve S&P’nin yüksek petrol fiyatının Türkiye’yi olumsuz etkileyeceği değerlendirmeleri yüzünden moraller bozuldu. Söz konusu gelişmeler dün borsada ve bonoda yabancı satışlarının artmasına yolaçtı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) önceki gün açıkladığı enflasyon görünüm raporunda faiz artırımının devam edeceği beklentisi, sadece Türkiye’de değil gelişmekte olan diğer piyasalardan çıkışa neden oldu.

EUROBONDLARDA YOĞUN SATIŞ:

Piyasalarda dün en büyük etki, 30 yıllık Türk Eurobondları’nda gözlendi. 2030 vadeli Eurobandlar 146.7 dolar seviyesinden gelen satışlarla 144.5 dolara kadar geriledi. Önceki gün yüzde 14.65 seviyesinde işlem gören bono bileşik faizleri de gün içinde yüzde 14.79 seviyesine yükseldi. Yatırım Finansman Uluslararası Piyasalar Direktörü Nezihi Abay, ‘Türk Eurobondlarındaki düşüşün önemli bir dalgalanma olduğunu belirterek, ‘Brezilya’nın tatilde olması nedeniyle Türkiye dahil diğer gelişmekte olan piyasalardaki satış daha ağırlıklı oldu’ dedi.  FED’in açıklamasının etkisiyle İMKB 100 endeksi, 922 puan gerileyerek yüzde 2.7 değer yitirdi ve günü 33 bin 118 puandan tamamladı. İMKB Ulusal 100 Endeks’i güne yükselişle başladı. Önceki gün tekrar 34 bin seviyesine çıkan endeks, Türk Telekom’un özelleştirmesine yönelik iptal beklentileri ve  S&P’nin petrol fiyatlarının mevcut seviyelerde kalmasının Türkiye’nin notunu etkileyebileceği yönündeki açıklama piyasaların tedirginliğini iyice artırdı. Sadece İMKB’de değil, Rusya ve Avrupa borsalarında da düşüşler yaşandı.

DOLARDA POZİSYON AÇILDI:

Bono ve hisse senedi piyasasından çıkan yabancı yatırımcıların dolarda pozisyon aldığı ve bu yüzden de doların yükseldiği belirtiliyor. Gün içinde 1.3450 YTL’den hızla 1.3600 YTL’ye kadar yükselen dolar, günü serbest piyasada 1.3560 YTL’den tamamladı. Analistler, ‘Dışarıdaki gelişmeleri izleyeceğiz. Gerginlik artarak devam ederse borsa da 33.000 puanın altına gerileyebilir’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı